Στον τελικό του Κυπέλλου η Νίκη Λευκάδας

Οι νησιώτισσες επικράτησαν της Δάφνης Αγ. Δημητρίου με 73-68

Η Νίκη Λευκάδας με φοβερή την Τζόνσον-Ουόκερ (35π.) επικράτησε της Δάφνης Αγ. Δημητρίου με 73-68 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών στα Χανιά!

Οι νησιώτισσες έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν γρήγορα στο 12-2. Κάθε φορά που η Δάφνη επιχειρούσε να πλησιάσει (20-16) κατάφερνε η Νίκη να ξεφύγει και πάλι (27-16, 10’). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική ιστορία. Ένα 13-3 έφερε τη Δάφνη στο 30-29 (15’), για να έρθει το ματς στα ίσια (35-35) και προσπέρασμα μετά της Δάφνης (42-43, 23’). Η αντίδραση της Νίκης ήρθε και η ομάδα της Λευκάδας βρέθηκε και πάλι στη θέση του οδηγού (53-46, 27’). Η Δάφνη χρειάστηκε έξι λεπτά για να γράψει την δεύτερη ισοπαλία στο παιχνίδι (60-60, 33’) με τη Νίκη όμως να ξεφεύγει για μία ακόμη φορά (71-64, 36’), πριν γραφτεί το τελικό 73-68.

Πέραν της Τζόνσον-Ουόκερ, πολύ καλή και η Νάιτ. Απ΄ την άλλη ξεχώρισε η Τσίντομ.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κωνσταντινίδου-Χριστινάκης

Δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον-Ουόκερ 35 (16/22δ., 9ρ, 2κοψ), Μπαλτά 1 (6ασ), Σμιθ 7 (6ασ), Νάιτ 16 (2κοψ)

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17, Αλεξανδρή 4 (7ασ), Σουλτάνη, Γούναρη 8 (7ασ), Τετενέ 6, Τσίντομ 17 (6ρ, 3κλ., 3κοψ), Μπράουν 16