Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 72-59: Και οι εννέα ήταν υπέροχοι!

Ο λαβωμένος Ολυμπιακός, έβγαλε αυταπάρνηση και με άμυνα από...ατσάλι κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τι και αν έπαιξε με εννέα παίκτες, τι και αν είχε τέσσερις παίχτες τραυματίες εκτός (Σπανούλης, Πρίντεζης, Ρότσεστι, Χαραλαμπόπουλος) ο Ολυμπιακός «τσάκισε» 72-59 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-14.

Τα highlights του Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-52 (vid)

Οι Πειραιώτες έπαιξαν άμυνα από τα παλιά, έβγαλαν ψυχή μέσα στο παρκέ και με έναν συγκλονιστικό Κώστα Παπανικολάου, κράτησαν «ζωντανές» τις όποιες ελπίδες του για είσοδο στα πλέι οφ.

Παπανικολάου: Ο αρχηγός της επόμενης μέρας

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετά ψηλή πεντάδα: Μπόλντγουιν, Πολ, Παπανικολάου, Ρούμπιτ, Μιλουτίνοφ. Τόσο γιατί οι απουσίες των Σπανούλη, Ρότσεστι έφεραν λειψανδρία στα γκαρντ όσο και για να μπορέσει αντιμετωπίσει την εξίσου αθλητική και ψηλή πεμτάδα του Ιτούδη. Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν μέσα στη ρακέτα Κατάφεραν να πάρουν 6 πόντους από Μιλουτίνοφ και Ρούμπιτ (11-8). Οι πολύ καλές άμυνες έφεραν αρκετούς αιφνιδιασμούς ενώ το πείσμα του Παπανικολάου έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 9’ (20-10). Τα εννέα λάθη της ΤΣΣΚΑ και τα έξι κλεψίματα των «ερυθρόλευκων» είναι ένα καλό δείγμα της συγκέντρωσης που είχε το συγκρότημα του Μπαρτζώκα στο πρώτο πεντάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν με τα τρίποντα τον Χίλιαρντ (έμμεσο) και του Μπόλομποι σε 26-25 (15’). Μάλιστα το κάρφωμα του Κουφού στο 16’ έδωσαν το πρώτο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους 26-27. Στο 18’ ο Πολ μείωσε σε 31-32 με γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό. Και σε αυτή τη φάση ο Οκτάβιους Έλιας έπαιξε καλή άμυνα δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να τρέξει. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Στρατού με 34-33.

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ 72-59: Η χειρότερη επίθεση των Ρώσων επί εποχής Ιτούδη

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες βρήκαν σκορ πίσω από τη γραμμή με τον Ρούμπιτ και με τη βολή του Μπόλντγουιν πήραν εκ νέου προβάδισμα 37-34 στο 22’. Στο 25’ ο Μπράντον Πολ σηκώθηκε χωρίς να το σκεφτεί, εκτέλεσε για τρεις έβαλε και τη βολή στέλνοντας τη διαφορά ξανά στο +9 (45-36). Οι απανωτές καλές άμυνες των Πειραιωτών έφεραν τη διαφορά στο συν 11. Ο Πολ έτρεξε το γήπεδο, αστόχησε σε λέι απ αλλά ο Μιλουτίνοφ με φόλου κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ (47-36). Η διαφορά έφτασε και στους 13 όταν ο Μιλουτίνοφ ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (50-37). Ενδεικτικό της εξαιρετικής λειτουργίας του Ολυμπιακού στην άμυνα οι μόλις τέσσερις πόντοι των Ρώσων στο 3ο δεκάλεπτο. Το…κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πολ στην τελευταία επίθεση της περιόδου με τρίποντο στέλνοντας τη διαφορά στους 16 (54-38).

Ιτούδης: «Πολλά μπράβο στον Ολυμπιακό»

Στο τέταρτο 10λεπτο, ο Παπανικολάου χάρισε τη φάση του αγώνα με ένα κάρφωμα (κυριολεκτικά) στη μούρη του Σαντ Ρος, κάνοντας το 56-38 αλλά η ΤΣΣΚΑ με καλάθια των Μπόλομποι και Τζέιμς έκαναν το σκορ 56-42 στο 32’. Με όπλο την άμυνα τους, ο Ολυμπιακός βρήκε και άλλα καλάθια σε κατάσταση αιφνιδιασμού και με εύστοχο λέι απ του Βενζέκοφ έκανε το 60-42. Στο 34’ ο Δημήτρης Ιτούδης αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ αφού είδε τον Μπάλντουιν να παίρνει καλάθι και φάουλ (62-42). Οι Ρώσοι με ένα μικρό σερί 5-0 κατέβασαν έκαναν το 65-50 στο 36΄ ενώ με τρίποντο του Κουρμπάνοφ, η διαφορά έπεσε ξανά σε μονοψήφιο (38’). Ωστόσο, ο Αντώνης Κόνιαρης απάντησε με τρίποντο για να δώσει λύση στο επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού. Το καλάθι του Ρούμπιτ στο φινάλε έκανε το 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάλντγουιν 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Πολ 11 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2 (1/5 σουτ), Παπανικολάου 19 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ), Ρούμπιτ 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Έλις 3 (7 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ: Μπολομπόι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμππάουντ), Τζέιμς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 3 (1), Χάκετ (0/4 σουτ), Σαντ-Ρος 2 (1/4 σουτ), Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 16/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 19/26 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 τάπες.
ΤΣΣΚΑ: 15/34 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 τάπα.