Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 90-80: Τον πρόδωσαν τα λάθη του...

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με σκορ 90-80 Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο υπέπεσαν σε πολλά λάθη και «γκρέμισαν» εύκολα ότι δύσκολα έχτιζαν επί 20 λεπτά στο πρώτο μέρος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Κεμζούρα στα πρώτα 20 λεπτά είχαν πέντε λάθη, ενώ στα πρώτα πέντε λεπτά της γ' περιόδου έκαναν επτά.

Τα highlights του Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 90-80 (vid)

Ο Μίροτιτς ήταν ο «δήμιος» του Ολυμπιακού με 21 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Κούριτς και ο Ντιλέινι που σημείωσαν 18 και 11 αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σπανούλη, Κόνιαρη, Πολ, Πρίντεζη και Ριντ αφού ο Μιλουτίνοφ δεν είχε ταξιδέψει στην Βαρκελώνη λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Έπειτα από δύο λεπτά αγώνα χωρίς σκορ ο Πρίντεζης ήταν ο πρώτος παίκτης που σκόραρε. Οι δύο αντίπαλοι έπαιζαν σκληρά στο ξεκίνημα στην άμυνα και δεν έδιναν εύκολες επιθέσεις η μια στην άλλη. Ωστόσο με πέντε πόντους του Χίγκινς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Η Μπαερτσελόνα βρήκε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Μίροτιτς και Τόμιτς για το 9-2 την ώρα που ο Ολυμπιακός πήγαινε σε βεβιασμένες επιθέσεις. Ο Πρίντεζης με μια πανέμορφη ενέργεια μείωσε σε 9-4 όμως ο Αμπρίνες έκανε το 11-4. Με τους δύο πρώτους πόντους του Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-6. Ο Μίροτιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους έφτασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (16-6). Ο Ρούμπιτ με σουτ από μέση απόσταση μείωσε σε 16-8 όμως ο Τόμιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 και ο Μίροτιτς έκανε το 20-8. Ο Πρίντεζης με την αγαπημένη του κίνηση έριξε ξανά τη διαφορά στους 10 (20-10), και ο Τσέρι στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα και μείωσε σε 20-12, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Βεζένκοφ: «Ασθένεια για μας το τρίτο δεκάλεπτο»

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο βολές του Ρούμπιτ. Ο Αμερικάνος ευστόχησε και έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (20-14) με τον Ολυμπιακό να αλλάζει μορφή όταν στο παρκέ και να τρέχει καλύτερα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Πειραιά να πάρει διαφορά πέντε πόντων (29-34 18’), όμως οι Καταλανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 11-5 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +1 (40-39).

Όλα λάθος

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Κεμζούρα είχαν κάνει επτά λάθη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως σε τέσσερα λεπτά έκανε πέντε μαζεμένα και έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ με 13 πόντους (56-43). Εκεί οι Καταλανοί δέχθηκαν δύο τεχνικές ποινές σε μια φάση. Ο Χίγκινς αρχικά και έπειτα ο Πέσιτς για διαμαρτυρία. Ο κόουτς μάλιστα είχε δεχθεί και νωρίτερα τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ο Ολυμπιακός μείωσε πρόσκαιρα όμως οι Καταλανοί ευτύχησαν να δουν τους Μίροτιτς και Ντιλέινι σε μεγάλη μέρα. Οι δύο τους πήραν τους γηπεδούχους από το χεράκι και τους οδήγησαν επιθετικά και σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού η Μπαρτσελόνα διατηρούσε μια διαφορά 12 πόντων στον αγώνα. Τελικά στην εκπνοή της γ’ περιόδου ο Μπάλντγουιν μείωσε σε 69-58.

Κεμζούρα: «Σε αυτό το επίπεδο τα λάθη κοστίζουν»

Με ένα απίστευτο καλάθι του Μίροτιτς ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς επηρεασμένος από το κακό του τρίτο δεκάλεπτο και φαινόταν ότι δύσκολα θα επέστρεφε ξανά στον αγώνα. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα είχαν ψυχολογία και αυτοπεποίθηση και έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν διαφορά 20 πόντων (80-60 στο 35'). Στα τελευταία τρία λεπτά όμως η Μπαρτσελόνα χαλάρωσε και ο Ολυμπιακός «μάζεψε» το σκορ κυρίως με καλάθια του Ριντ ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σημειώνοντας 15 πόντους.

Ολυμπιακός: Διαφορά κλάσης - Έρχεται τελικός!

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα των δύο ομάδων, αφού ο Ολυμπιακός στις δύο τελευταίες περιόδους είχε χάσει το μυαλό του και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6 (3 ριμπάουντ), Ρίμπας, Χάνγκα 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χίγκινς 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μίροτιτς 21 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τόμιτς 6 (4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Πολ (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2 (1/4 σουτ), Τσέρι 6 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 6 (3/4 δίποντα), Παπανικολάου 14 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ριντ 15 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 21/42 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/15 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 26/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 τάπες.