Παναθηναϊκός - Αρμάνι 79-62: Εύκολα οι «πράσινοι» με Χουάντσο και Γκριγκόνις (highlights)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με 79-62 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε υποδεχόμενος την Αρμάνι Μιλάνο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, χάρη στην τακτική που του είχε δώσει τη νίκη και στο πολύ καλό σερί που έχει «χτίσει» εσχάτως στη Euroleague: Στιβαρή άμυνα και δημιουργία στην επίθεση, με το τελικό 79-62 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Σύμφωνα με αυτά που μας έχει δείξει περίπου στα τελευταία δέκα παιχνίδια του, ο σοβαρός ΠΑΟ δεν θα έπρεπε ποτέ να έχει πρόβλημα με αντίπαλο μια ομάδα που πριν από το χθεσινό ματς είχε εκτός έδρας ρεκόρ 2-8. Κι έτσι έγινε, με τον Παναθηναϊκό να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Ερνανγκόμεθ, Γκριγκόνις όπως και τον πλέον σταθερό παίκτη τους στη σεζόν, τον Γκραντ.

Το 21-16 της πρώτης περιόδου ήταν πλασματικό και αυτό φάνηκε στο αμέσως επόμενο δεκάλεπτο, όπου η ελληνική ομάδα... εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (44-26), πριν ένα καλάθι του Πόιθρες γράψει το 44-28 του ημιχρόνου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 14-16 πόντους και την περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 57-41 και τους Γκραντ, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο να έχουν σημαντική προσφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Τα πράγματα συνέχισαν να εκτυλίσσονται στο ίδιο μοτίβο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να παρουσιάζει αξιολύπητη εικόνα επιθετικά, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος μάλιστα δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι παρότι το παιχνίδι είχε κριθεί προ πολλού. Το τελικό 79-62 λέει όλη την αλήθεια για το ματς, με τον ΠΑΟ να παραμένει στα... ψηλά της κατάταξης και την ιταλική ομάδα να παραμένει δικαίως μακριά από την πρώτη δεκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα (0/2 τρίποντα), Μωραΐτης 3 (1), Γκραντ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ναν 10 (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 12 (4/7 δίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μακ Γκρούντερ 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πόιθρες 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μέλι 4 (2/8 δίποντα), Νέιπιερ 16 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Φλακαντόρι, Χολ 7 (3/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σιλντς 6 (2/9 σουτ), Μίροτιτς 11 (2), Χάινς 6 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Φόγκτμαν (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/42 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/15 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 17 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/39 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 21 φάουλ.