Βόβορας: «Δε μπορούσαμε να ακολουθήσουμε»

Στην αδυναμία του Παναθηναϊκού να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο αναφέρθηκε ο προπονητής Γιώργος Βόβορας

Βόβορας:  «Δε μπορούσαμε να ακολουθήσουμε»

Στα κενά διαστήματα που πληρώνονται ακριβά στο επίπεδο της Euroleague και στο καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο του ματς αναφέρθηκε ο Γιώργος Βόβορας εξηγώντας τους λόγους της βαριάς ήττας από την Μπασκόνια. Ο κόουτς του Παναθηναϊκού ανέφερε σχετικά με το νέο αρνητικό αποτέλεσμα των πράσινων:« «Δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί στην ενέργεια για 40 λεπτά. Η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό και ήταν δύσκολο να αμυνθούμε. Στην τρίτη περίοδο παλέψαμε αλλά στην τέταρτη όταν πήραν το προβάδισμα δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε το παιχνίδι...

Είναι μια δύσκολη σεζόν. Η απάντηση είναι μία. Να δουλεύεις περισσότερο, να μάχεσαι περισσότερο. Στην Ευρωλίγκα πρέπει να καταλάβουμε πως δεν πρέπει να έχουμε κακές στιγμές για 3-4 λεπτά συνεχόμενα. Αν έχουμε κακές στιγμές η αντίπαλη ομάδα θα πάρει προβάδισμα. Η Μπασκόνια το έκανε στην τέταρτη περίοδο. Πρέπει να έχουμε την ίδια νοοτροπία για 40 λεπτά. Είναι ο μόνος τρόπος να κερδίσουμε και να βάλουμε την πίεση στον αντίπαλο».