«Καθάρισε» την πρόκριση η Ελλάδα

Την πρόκριση για την επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 «σφράγισε» η εθνική μας ομάδα, αφού επιβλήθηκε με 87-75 των Εσθονών στα «Δύο Αοράκια» και εκμεταλλεύτηκε τη νίκη του Ισραήλ επί της Μεγάλης Βρετανίας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σκουρτόπουλου ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης που έκανε ότι ήθελε κάτω από τα καλάθια, πετυχαίνοντας 21 πόντους.

Οι Εσθονοί στο πρώτο μέρος είχαν καλύτερη εικόνα και βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ με την Ελλάδα, όμως η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, αφού οι διεθνείς μας «έσφιξαν» την άμυνά τους και περιόρισαν αισθητά το επιθετικό κομμάτι των αντιπάλων τους, καταφέρνωντας να φτάσουν στο + 19 (61-42).

Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως δεν κύλησε καλά για τους Έλληνες, αφού η Εσθονία κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και να μειώσει τη διαφορά. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά όμως οι Μπουρούσης και Βασιλόπουλος το πήραν πάνω τους και οδήγησαν την Ελλάδα στην Τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι οι 17 πόντοι που πέτυχε ο Βασιλόπουλος που αποτελούν ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα της εθνικής μας.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35- 29, 61 – 42, 87-75

EΛΛΑΔΑ: Αθηναίου 1, Μποχωρίδης 7, Μπουρούσης 21 (1 τρίποντ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 3 (1), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 6, Λούντζης 3 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Μαυροειδής 11 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα, Βασιλόπουλος 17 (3/3 τρίποντα).

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ντόρμπεκ 4 , Κάγιουπανκ, Κανγκούρ 3, Κεέντους 8 (2), Κίτσινγκ 14 (4/5 τρίποντα), Κούρμπας, Όλμρε 3 , Πασόγια 15 (3), Σοκ 16 (τρίποντα, 6 ριμπάοντ),Ταλτς 12 (1).