Καναδάς - Σλοβενία 100-89: Με... εκατό στα ημιτελικά οι Καναδοί!

Ο Καναδάς σπουδαίος νίκησε 100-89 τη Σλοβενία και θα παίξει στα ημιτελικά με τη Σερβία.

Συνεχίζοντας την τρελή του κούρσα στα γήπεδα της Ασίας, ο Καναδάς νίκησε και τη Σλοβενία με 100-89 και για πρώτη φορά στην ιστορία του πέρασε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου! Για την πρόκριση στον τελικό οι Καναδοί θα μονομαχήσουν με τους Σέρβους! Οι Σλοβένοι, όπως και στο περσινό Ευρωμπάσκετ, δεν μπόρεσαν να μπουν στην τετράδα.

Μεγάλο παιχνίδι για τους Καναδούς οι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ (31π., 10ρ.) και Μπάρετ (24π., 9ρ.). Από τους Σλοβένους πάλεψαν Ντόντσιτς (26π.) και Κλέμεν Πρέπελιτς (22π.).

Το φιλμ της αναμέτρησης

Μάχη είχαμε στο ξεκίνημα του ματς, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (στο δεκάλεπτο ο Καναδάς ήταν μπροστά με 26-24). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η β’ περίοδος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο εντυπωσιακό 50-50. Όπως καταλαβαίνουμε, οι δυο ομάδες επικεντρώθηκαν στην επίθεση και όχι στην άμυνα. Γκίλτζεους-Αλεξάντερ (13π.) και Αλεξάντερ-Ουόκερ (10π.) πρώτοι σκόρερ του Καναδά, ενώ απ’ τη Σλοβενία οι Ντόντσιτς (17π.) και Κ. Πρέπελιτς (11π.).

Οι Καναδοί μπόρεσαν να ξεφύγουν στο ξεκίνημα της επανάληψης (61-52, 65-55). Οι Σλοβένοι δεν είχαν τις απαντήσεις και η τρομερή ομάδα του Καναδά πήγε στο +16 (77-61). Ο Ντόντσιτς το πήρε εκεί προσωπικά και η Σλοβενία μείωσε σε 80-71, με το οποίο και ολοκληρώθηκε η γ’ περίοδος.

Ο Καναδάς όμως ξέφυγε και πάλι στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (87-71). Στο 34’ ήταν μπροστά με 94-77, επιστέγασμα της κυριαρχίας του στο παρκέ. Οι Σλοβένοι πλησίασαν σε 94-85, αλλά οι παίκτες του Φερνάντεθ Τόρες έδειξαν χαρακτήρα και πανηγύρισαν τη νίκη με 100-89!

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ Τόρες): Αλεξάντερ 2, Αλεξάντερ-Ουόκερ 14, Μπάρετ 24 (9ρ.), Μπρουκς 14, Ντορτ 8, Έτζιμ, Γκίλτζεους-Αλεξάντερ 31 (10ρ., 4ασ.), Όλινικ 7 (4ασ.), Πάουελ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3, Τσέμπασεκ 3, Ντίμετς 2, Ντόντσιτς 26 (5ασ.), Ντράγκιτς 10, Χρόβατ 7, Νίκολιτς 8, Κ. Πρέπελιτς 22 (5ρ.), Μ. Πρέπελιτς, Τόμπεϊ 8 (6ρ.).