Καρδίτσα - Λαύριο 70-85: Σώθηκε η ομάδα της Λαυρεωτικής (highlights)

Το Λαύριο νίκησε στην Καρδίτσα με 85-70 και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία

Το Λαύριο καλύτερο πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο σπίτι της Καρδίτσας με 85-70 και έδιωξε τα σύννεφα του υποβιβασμού από πάνω του! Αντίθετα για τους Θεσσαλούς, η αγωνία συνεχίζεται.

Οι βασικοί του Λαυρίου ήταν όλοι διψήφιοι, με πρώτους σκόρερ τους Γκρέι (25π.) και Λάνγκεβιν (21π., 12ρ.). Για τον ΑΣΚ ο Γκάμπροβσεκ είχε 16π., με τον Αγραβάνη να μετράει 14 ριμπάουντ.

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έκλεισε μπροστά το α’ δεκάλεπτο με 24-15. Η Καρδίτσα όμως αντέδρασε στη β’ περίοδο και ανεβάζοντας την απόδοσή της, έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (34-37 ημίχρονο).

Το Λαύριο πήρε πάλι την κατάσταση στα χέρια του στην επανάληψη και προηγήθηκε με 55-39. Η Καρδίτσα είχε πρόβλημα τόσο αμυντικό όσο και επιθετικό. Η γ’ περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 61-50.

Οι Θεσσαλοί δεν σκόπευαν να πετάξουν λευκή πετσέτα και πλησίασαν στους πέντε (58-63) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, μίλησε ο Γκρέι για το Λαύριο που με δυο κολλητά τρίποντα κράτησε σε θέση ισχύος την ομάδα του (58-69). Η Καρδίτσα φάνηκε να χάνει το κουράγιο της και το Λαύριο κυριαρχώντας στο παρκέ πήρε τη νίκη με 85-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15, Αγραβάνης 1 (14ρ., 5ασ.), Γκιουζέλης 2, Ουέστ 3, Γκάλινατ 13, Πρίτζετ 12, Αθηναίου 4, Χάντερ 4, Γκάμπροβσεκ 16.

Ομαδικά στατιστικά: 23/39 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 15/26 βολές, 36 ριμπάουντ (25-11), 20 ασίστ, 1 κόψιμο, 3 κλεψίματα, 12 λάθη

ΛΑΥΡΙΟ (Λημνιάτης): Γκρέι 25, Φλαγκ 11 (7ασ.), Κόουλ 12 (6ασ.), Νικολαΐδης 12 (6ασ.), Λάνγκεβιν 21 (12ρ.), Ίντι, Ζάρας 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 2, Γερομιχαλός.

Ομαδικά στατιστικά: 25/43 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ (29-11), 24 ασίστ, 4 κοψίματα, 7 κλεψίματα, 11 λάθη