Άρης – ΑΕΚ 91-73: «Καταιγίδα» στο Αλεξάνδρειο! (highlights)

Ο Άρης έκανε μεγάλο βήμα για τα πλέι οφ της Basket League, καθώς κέρδισε με 91-73 την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο παίζοντας καταπληκτικά στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα

Ο Άρης ήταν… καταιγιστικός στο Αλεξάνδρειο και πήρε μεγάλη νίκη με 91-73 επί της ΑΕΚ για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ με χαμηλό σχήμα τεσσάρων περιφερειακών στην πεντάδα της κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Άρη στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 19-28 στο 9’, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 22-30.

Οι Θεσσαλονικείς όμως αντέδρασαν με ψηλό σχήμα και τον Λόκετ σε θέση «τρία» κάνοντας επιμέρους σκορ 20-3 και πέρασε μπροστά με 42-33 στο 17’!

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πανικοβλήθηκαν και με τον Παππά να σημειώνει κάποια κρίσιμα καλάθια μείωσαν σε 44-41 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το παιχνίδι όμως «καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Άρης… πάτησε το τούρμπο και πήρε τη νίκη. Με σερί 14-0 προηγήθηκε 76-59 στο 34’ καθώς η άμυνά του ήταν καταπληκτική και ο Νετζήπογλου με τον Λόκετ έκαναν εξαιρετική δουλειά.

Την ίδια στιγμή οι Τζούστον και Κάουαν έδιναν λύσεις από την περιφέρεια, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμειναν από… καύσιμα και δυνάμεις.

Η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (83-61 στο 35’) με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν πανηγυρικά στην επικράτηση με το τελικό 91-73.
Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 22/34 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 8/10 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 16/36 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 8/13 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.