Ολυμπιακός Β΄ - Μαρούσι 82-73: Ακάθεκτοι οι «ερυθρόλευκοι», έπιασαν κορυφή! (Βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός Β΄ πήρε μια ακόμη νίκη στην Α2 μπάσκετ, κόντρα στο Μαρούσι με σκορ 82-73 και έπιασε κορυφή!

Ο Ολυμπιακός Β΄ συνεχίζει ακάθεκτος στο πρωτάθλημα της Α2 και σήμερα για την 10η αγωνιστική κέρδισε και το δυνατό Μαρούσι με 82-73. Με την ήττα του Παγκρατίου, οι Πειραιώτες έπιασαν κορυφή! Αν και με χειρότερο ρεκόρ, το Παγκράτι είναι πρώτο λόγω της νίκης του επί του Ολυμπιακού Β΄.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-36, αλλά στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (62-51 στο 30΄). Παρά τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων» να επιστρέψουν, οι παίκτες του Τσαλδάρη ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι έφτασαν στην 8η νίκη τους σε 9 αγώνες.

Νικολαΐδης (16π.), Χρηστίδης (19π., 11ρ.) και Μελισσαράτος (14π.) τριπλέτα-φωτιά για τον Ολυμπιακό Β΄ που είδε τον Κολοβέρο να τραυματίζεται ξανά (διάστρεμμα). Από το Μαρούσι ο Γκαγκαλούδης (28π.) ήταν εξαιρετικός αλλά χωρίς την ανάλογη συμπαράσταση επιθετικά. Πολύ καλός και ο Στασινός.

Α2 μπάσκετ: Η Καρδίτσα υπέταξε το Παγκράτι!

Διαιτητές: Μπίκας-Σκαλτσής-Τζίμης

Δεκάλεπτα: 23-19, 40-36, 62-51, 82-73

Ολυμπιακός Β΄ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8 (1τρ., 6ρ.), Κουρτίδης 2, Νικολαΐδης 16 (1τρ., 6ρ., 4ασ., 4κλ.), Κολοβέρος 8, Τσόχλας 5 (6ασ.), Σκουλίδας 8 (1τρ., 4ασ.), Χρηστίδης 19 (11ρ., 3κλ.), Τσάμης 2, Μελισσαράτος 14.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 12 (3τρ., 9ρ., 11ασ.), Παπαγιάννης, Σουρλής, Προίσκος 11 (1), Κανέλλης 5 (1), Χατζηδάκης 4, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 3, Αρνόκουρος 8 (10ρ.), Δούκας 2, Γκαγκαλούδης 28 (2τρ., 4ασ.).

1. Παγκράτι 17 (7-3)
  2. Ολυμπιακός Β΄ 17 (8-1)
  3. Απόλλων Πάτρας 15 (7-1)