Χαρίλαος Τρικούπης - ΑΕΚ 66-87: Βόλτα στο Αγρίνιο η «Ένωση» (highlights)

Η ΑΕΚ εύκολα νίκησε στο Αγρίνιο 87-66 τον Χαρίλαο Τρικούπη και συνεχίζει αήττητη στη Basket League

Πιο εύκολα απ΄ ό,τι θα περίμενε ίσως και η ίδια, η ΑΕΚ νίκησε στο Αγρίνιο τον Χαρίλαο Τρικούπη με 87-66 και συνεχίζει αήττητη (4-0) την πορεία της στη φετινή Basket League. Αντίθετα η ομάδα του Μεσολογγίου γνώρισε την 2η συνεχόμενη ήττα της μετά τις τρεις νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Από το πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μονόλογος για την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν «ζεστοί» στο παρκέ του Αγρινίου και μπόρεσαν νωρίς να πάρουν διαφορά στο σκορ (11-20). Όπλο της «Ένωσης» η ευστοχία της απ΄ τη γραμμή του τριπόντου. Χαρακτηριστικά στο α΄ δεκάλεπτο είχε 7/11 τρίποντα! Ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ και είδε τη ψαλίδα στο σκορ να ανοίγει. Με την άμυνα των γηπεδούχων να μπάζει, ο Δικέφαλος έκλεισε το α΄ μέρος με 56 πόντους παραγωγικότητα! Ο Λοτζέσκι οδηγός επιθετικά με 11 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Η ΑΕΚ ήταν μια κλάση καλύτερη και παρά τις προσπάθειες του Τρικούπη, διατηρούσε το προβάδισμα γύρω στους είκοσι πόντους. Ο νικητής είχε κριθεί προ πολλού και με τις δυο ομάδες να παίζουν ελεύθερα, η ΑΕΚ έφτασε στο τελικό 87-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-33, 37-56, 50-68, 66-87

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Γκριν 7, Φέργκιουσον 10, Αγραβάνης 13, Αμάρντι 2, Μπράουν 17, Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 5, Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2.

Ομαδικά στατιστικά: 18/32 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 18/26 βολές, 29 ριμπάουντ (24-5), 12 ασίστ, 15 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 4, Γκίκας 11, Μαυροειδής 8 (8ρ), Λοτζέσκι 14, Ρογκαβόπουλος 7, Μορέιρα 12, Μασιούλις 13 (7ρ), Κατσίβελης 11, Ζήσης 5 (4ασ), Γόντικας 2, Μωραϊτης.