Άρης - Γκραν Κανάρια 66-82: «Λύγισε» στο τέλος (pics, highlights)

Στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο Άρης ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 66-82.

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο για να τιμηθεί όπως του άρμοζε η μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη, ο Άρης στην ευρωπαϊκή του επιστροφή γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup, απ’ την κάτοχο του τίτλου Γκραν Κανάρια με 66-82.

Ο Άρης μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-3 και 12-4. Η απάντηση της Γκραν Κανάρια ήρθε για το 12-10. Ο Άρης είχε ρυθμό και πήρε ξανά διαφορά 8 πόντων (18-10). Με τρελό τρίποντο του Χάρελ, οι «κίτρινοι» έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-20. Ο Γκάλινατ είχε 13 πόντους για τον Άρη.

Η ισπανική ομάδα μπήκε καλύτερα στη β’ περίοδο και πλησίασε σε 30-27. Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν μπλοκάρει επιθετικά και το σκορ έγινε 30-29. Ήρθε μάλιστα και το (πρώτο στο παιχνίδι) προβάδισμα της Γκραν Κανάρια με 32-34. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 35-38. Ο Άρης απ’ τους 28 πόντους του α’ δεκαλέπτου, έπεσε στους 7 στο β’.

Η ομάδα του Λάκοβιτς, δείχνοντας πόσο καλή ομάδα είναι, ανέβασε τη διαφορά στο ξεκίνημα της επανάληψης (38-46). Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Άρη (41-46). Αρνούμενοι να παραδοθούν οι «κίτρινοι», μείωσαν σε 45-48, με τον Γκάλινατ να φτάνει τους 18 πόντους. Βρίσκοντας ξανά ψυχολογία, ο Άρης ισοφάρισε σε 52-52 και με τρίποντο του Τολιόπουλου προσπέρασε με 55-54. Ο Αλμπισί απάντησε για το 55-57 που ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου.

Οι Ισπανοί ξέφυγαν εκ νέου με 55-62 στην έναρξη της δ’ περιόδου. Ο Πελός με τρίποντο έκανε το 55-65, δυσκολεύοντας τα πράγματα για τον Άρη. Η Γκραν Κανάρια πήγε στο 55-71 (35’), με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν πάλι να σκοράρουν. Το παιχνίδι πια δεν γυρνούσε και ο Άρης γνώρισε την ήττα με 66-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 8, Καρ 2, Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 6 (4ασ.), Ντε Σούζα 4 (5ρ.), Χάρελ 10, Γκάλινατ 22.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Κλιάγιτς 3, Σλότερ 21, Μπάσας, Αλμπισί 8 (5ασ.), Πρκάτσιν, Μπρουσίνο 16, Σάλβο 9, Πελός 12, Σούρνα 3, Λάντεσμπεργκ 4, Λόπεθ 2, Λάμερς 4 (9ρ.).