Βίρτους - Αρμάνι 93-89: Τρομερή «μάχη» και… 2-2!

Μετά από δύο παρατάσεις η Βίρτους κατάφερε να κερδίσει μέσα στη Μπολόνια την Αρμάνι με 93-89 και πλέον ο τίτλος στην Ιταλία θα κριθεί σε πέμπτο ματς την Δευτέρα (19/6) στο Μιλάνο

Η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να… επιβιώσει από το απίστευτο θρίλερ επικρατώντας με 93-89 της Αρμάνι εντός έδρας μετά από δύο παρατάσεις σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα.

Οι δύο ομάδες πλέον είναι ισόπαλες 2-2 στις νίκες και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο ματς την Δευτέρα στην έδρα της Αρμάνι.

Οι Μπολονέζοι από τα πρώτα λεπτά επέβαλαν το παιχνίδι τους παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (33-17 στο 15’).

Η Αρμάνι συνήλθε και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά σε λογικά επίπεδα με τον Σιλντς κλείνοντας το πρώτο μέρος με τη Βίρτους να προηγείται 40-31.

Οι γηπεδούχοι με τον Μπελινέλι να σκοράρει κατά… ριπάς κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 18 πόντους (67-49 στο 33’, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και η Αρμάνι με τον Σιλντς να απαντάει μείωσε σε 69-65 στο 36’με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά!

Ξανά η Βίρτους με 7-0 πάτησε γκάζι, αλλά οι Μιλανέζοι με τον τρομερό Νέιπιερ ισοφάρισαν σε 76-76 στα 17’’ και οι γηπεδούχοι έκανα λάθος στο τέλος του ματς για να πάνε σε παράταση οι δύο ομάδες.

Το ματς έγινε κακό, με πολλή ένταση και άστοχες προσπάθειες, πήγε στην δεύτερη παράταση, όπου στο τέλος η Βίρτους με ένα τρομερό τρίποντο του Τεόντοσιτς προηγήθηκε με 91-86 ένα λεπτό πριν το τέλος και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με το τελικό 93-89.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίκι με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μπελινέλι πέτυχε άλλους 16.

Για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ο Σαβόρ Σιλντς είχε 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76 (κ.αγ.), 80-80 (α. παρ.), 93-90 (β. παρ.)