Μπουρζ - Ολυμπιακός 67-61: Ήττα με... υποσχέσεις! (highlights)

Ο Ολυμπιακός έβαλε δύσκολα στην πανίσχυρη Μπουρζ

Στην επιστροφή του στην Ευρωλίγκα γυναικών, ο Ολυμπιακός μπήκε με ήττα, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα της περσινής νικήτριας του EuroCup, Μπουρζ με 67-61. Οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση (δεν τα παράτησαν ακόμη κι όταν έχαναν με πολλά) και έδειξαν ότι δεν θα έχουν ρόλο κομπάρσου στην κορυφαία διοργάνωση. Την ερχόμενη Τετάρτη με την Πολκοβίτσε στο ΣΕΦ.

Η Μπουρζ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-0. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 9-4, αλλά η γαλλική ομάδα είχε τον έλεγχο και έκανε το 14-4. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στους τρεις (14-11), όμως με ένα 8-0 η Μπουρζ πήγε στο 22-11. Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου οι γηπεδούχες εκτόξευσαν τη διαφορά στους δεκαέξι (29-13), κάνοντας ιδιαίτερα δύσκολο το έργο των κοριτσιών του Θρύλου. Μπόρεσαν να κάνουν το 29-19, αλλά είδαν πάλι τις Γαλλίδες να ξεφεύγουν (36-19). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο 36-24.

Πιο διαβασμένες οι «ερυθρόλευκες» στην επανάληψη δεν επέτρεψαν στη Μπουρζ να κάνει το παιχνίδι της. Έμεναν έτσι κάπως κοντά στο σκορ (44-36). Με ένα 10-0 ωστόσο οι Γαλλίδες έκαναν το 54-36, για να ολοκληρωθεί η περίοδος στο 54-39.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς αρνούμενες να παραδοθούν, πλησίασαν στο 56-50, με τη Μπουρζ να μην μπορεί να ξαλαφρώσει. Η ψυχολογία ήταν τώρα με τον Ολυμπιακό και έκανε το 58-55! Οι γηπεδούχες είχαν αγχωθεί και οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής (58-57 στο 36’). Εκεί η Μπουρζ έδειξε αντίδραση μεγάλης ομάδας και έκανε το 63-57, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός επέστρεψε για το 63-61! Είχε μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει, η Γκούσταφσον όμως ήταν άστοχη, ενώ και στην επόμενη επίθεση οι «ερυθρόλευκες» υπέπεσαν σε λάθος. Δυο βολές της Μπουρζ έκαναν το 65-51 στα 15’’. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο της Στραουτμάνε και οι Γαλλίδες πήραν τη νίκη με 67-61. Η διαιτησία έπαιξε έδρα στο φινάλε...

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61

ΜΠΟΥΡΖ (Λαφάργκ): Άντερσον 10, Στεϊνμπέργκα 7, Μπανκόλ, Μισέλ 10, Αστιέρ 13, Γκουάπο 9, Ζοντιά, Γκοντίν 10 (10ρ.), Αλεξάντερ 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη, Αγιούσο 16 (4ασ.), Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Γκούσταφσον 24 (13ρ.), Νικολοπούλου (4ασ.), Δίελα, Σουκ, Στραουτμάνε 13.

• Στα άλλα αποψινά ματς του ομίλου του Ολυμπιακού είχαμε: Πράγα – Ατομερόμου 82-71, Πολκοβίτσε – Φενέρμπαχτσε 73-46, Βαλένθια – Βίρτους 73-71.

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Παλέψαμε ως το τέλος και επιστρέψαμε, μετά το μεγάλο προβάδισμα της Μπουρζ. Πρέπει να πιστέψουμε στον εαυτό μας, πρέπει να το πιστέψουμε περισσότερο και θα συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά, για να είμαστε ακόμα καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια».

Άννα Σπυριδοπούλου: «Σήμερα κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, δείξαμε χαρακτήρα, αλλά στις λεπτομέρειες ηττηθήκαμε. Θεωρώ, πως ήταν ένα καλό ξεκίνημα και πιστεύω, πως αν έχουμε το ίδιο πάθος όπως σήμερα, θα έχουμε μια πολύ καλή πορεία στη φετινή EuroLeague».