Ευρωμπάσκετ 2022: Φιλικές νίκες για Γαλλία και Λιθουανία

Γαλλία και Λιθουανία νίκησαν Ολλανδία και Εσθονία αντίστοιχα, σε φιλικά προετοιμασίας για το Ευρωμπάσκετ 2022.

Στο πρώτο φιλικό της εν όψει του Ευρωμπάσκετ 2022, η Γαλλία δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Ολλανδία, όπως δείχνει και το 89-65. Με εξαίρεση τη πρώτη περίοδο (25-20), οι Γάλλοι έλεγξαν πλήρως το ματς και έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Ο Φουρνιέ είχε 15 πόντους, ο Γκομπέρ 12 (9 ριμπάουντ) κι ο Πουαριέ 11 (9 ριμπάουντ). Για την Ολλανδία, ξεχώρισε ο Φράνκε με 21.

Θυμίζουμε ότι Γαλλία είναι στον τρίτο όμιλο με Γερμανία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Λιθουανία, Βοσνία, ενώ η Ολλανδία στον τέταρτο με Φινλανδία, Πολωνία, Τσεχία, Ισραήλ, Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-39, 71-51, 89-65

Πιο δύσκολο ήταν το έργο της Λιθουανίας κόντρα στην Εσθονία, με την οικοδέσποινα να παίρνει τη νίκη με 90-88. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη τελευταία περίοδο, χωρίς όμως να καταφέρνουν την πλήρη ανατροπή.

Ο Μπραζντέικις είχε 16 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Λεκαβίτσιους 15 για τους νικητές. Όσο για την Εσθονία, ο Κουλάμε δεν ήταν αρκετός με 23 πόντους-5 ριμπάουντ. Η Λιθουανία είναι στον τρίτο δεύτερο με Γερμανία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Βοσνία, Γαλλία, ενώ η Εσθονία στον τρίτο με Ελλάδα, Ουκρανία, Μεγάλη Βρετανία, Ιταλία, Κροατία.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-35, 73-62, 90-88