Βίρτους Μπολόνια - Αρμάνι Μιλάνο 62-66: Break με το... καλημέρα και προβάδισμα τίτλου!

Με πρωταγωνιστή τον Σιλντς, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 66-62 της Βίρτους στην Μπολόνια και έκανε το 1-0 στους τελικούς της LBA

Προβάδισμα τίτλου η Αρμάνι! Οι Λομβαρδοί επικράτησαν 66-62 της Βίρτους στη Μπολόνια, έκαναν break και απέκτησαν προβάδισμα στη «μάχη» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Lega Basket.

Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα έκανε εξαιρετική 3η περίοδο και άντεξε στο τελευταίο 10λεπτο στην αντεπίθεση των γηπεδούχων. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Σιλντς που ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους και έξι ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης ο Κάιλ Χάινς με double-double (10π., 10ρ.).

Για τη Βίρτους δεν έφτασαν οι 16 του Μίλος Τεόντοσιτς (μοίρασε και έξι ασίστ) και η πολύ καλή εμφάνιση του Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-28, 40-50, 62-66