Ολυμπιακός - Ναντέζντα 84-81: Με επική ανατροπή νίκη-γοήτρου τα κορίτσια του Θρύλου! (vid)

Με υπερπροσπάθεια ο Ολυμπιακός νίκησε 84-81 την πανίσχυρη Ναντέζντα, αλλά ήρθε δεύτερος στον όμιλό του στο EuroCup - Θα είναι φυσικά στους «32» της διοργάνωσης

Εξ αρχής η αποστολή των κοριτσιών του Ολυμπιακού ήταν δύσκολη, καθώς ήθελαν νίκη με 19 πόντους και άνω για να τερματίσουν στην κορυφή του ομίλου τους στο EuroCup. Οι «ερυθρόλευκες» έχοντας μείνει από ενέργεια μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟ, βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς την ισχυρή Ναντέζντα, αλλά δεν τα παράτησαν και με υπερπροσπάθεια κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη με 84-81. Ήρθαν φυσικά δεύτερες και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «32».

Ο Ολυμπιακός από νωρίς κατάλαβε ότι τα πράγματα γι΄ αυτόν θα ήταν δύσκολα. Η Ναντέζντα γρήγορα προηγήθηκε με 9-0 και είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας το α΄ δεκάλεπτο στο +16 (15-31). Τα κορίτσια του Θρύλου δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ρωσίδων και βρέθηκαν στο -21 (24-45). Ο Ολυμπιακός με ένα καλό σημείο μείωσε σε 30-45 και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-50.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν και πολλά στο ξεκίνημα της επανάληψης. Προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα και στο 30΄ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 56-68. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς δεν πέταξαν πάντως λευκή πετσέτα και πλησίασαν στους έξι (65-71) στην δ΄ περίοδο. Η Ναντέζντα είχε χαλαρώσει και ο Ολυμπιακός έκανε το 72-75! Οι Ρωσίδες εκεί ανασυντάχθηκαν, πήγαν στο 79-72, αλλά τα κορίτσια του Θρύλου είχαν πάρει φόρα και με τη Βίτολα έκαναν το 78-79 και η Σταμολάμπρου με γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 81-79! Η Ναντέζντα είχε χάσει τον έλεγχο και οι «ερυθρόλευκες» πήραν μια ανέλπιστη νίκη με 84-81!

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 34-50, 56-68, 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Τόλφρι 12 (4ασ.), Σταμολάμπρου 13 (4ασ.), Νικολοπούλου 15 (6ασ., 4κλ.), Βίτολα 21 (9ρ.), Σταμάτη, Αλεξανδρή 2, Φουράκη 1, Δίελα, Χάμπλιν 14 (7ρ.).

ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ (Μουνιόθ): Ελονού 12, Λίνσκενς 4, Κομάροβα 3, Τοχτάς 2, Γκάτλινγκ 18 (14ρ.), Ζέντικ 11 (6ασ.), Χιέντεμαν 15 (5ασ.), Νάμοκ 7, Μεντβέντεβα 9.

* Στο άλλο ματς, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός 73-69 τη Μπίντγκοζ. Η τελική βαθμολογία του Ε΄ Ομίλου: Ναντέζντα, Ολυμπιακός 11, Ερ. Αστέρας 8, Μπίντγκοζ 6.