Πρωταθλητής στο Ισραήλ ο Σφαιρόπουλος!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε με 73-67 τη Γκιλπόα Γκάλιλ και κατέκτησε το πρωτάθλημα για 5η διαδοχική χρονιά με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στο «τιμόνι» της

Πρωταθλήτρια στο Ισραήλ για τη φετινή σεζόν αναδείχθηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μετά τη νίκη της με 73-67 επί της Γκιλπόα Γκάλιλ με την οποία έκανε το 2-1 στους τελικούς των πλέι οφ.

Μάλιστα αυτό είναι πέμπτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 55ο συνολικά στην ιστορία της ομάδας!

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη να πάρει τον τίτλο μπροστά στο κοινό της, που γέμισε ξανά το γήπεδο.

Στην τέταρτη περίοδο και ενώ η διαφορά είχε ανέβει στο +14 (61-47), οι γηπεδούχοι έπαθαν ένα μπλακ άουτ και έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερο από 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η Γκαλίλ να μειώσει στο -3 (63-60), όμως η Μακάμπι έκανε αυτό που έπρεπε να κλείσει το ματς.

Πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα στην εγχώρια λίγκα, σε αντίθεση με τη μέτρια εικόνα που είχε στις φετινές αναμετρήσεις της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-29, 61-47, 73-67