Ολυμπιακός-Μέγκα Μπάσκετ 78-75: Ούτε το φιλικό... δεν χαρίζει! (highlights)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε σε φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα τη Μέγκα Μπάσκετ με 78-75, παίζοντας με τα... δεύτερα κυρίως και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ που σταμάτησε στους 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 78-75 τη Μέγκα Μπάσκετ σε φιλικό παιχνίδι φιλανθρωπικού χαρακτήρα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει σε όλο το ματς τους Σπανούλη-ΜακΚίσικ τους οποίους άφησε εκτός και σε όλο το δεύτερο μέρος τους Σλούκα, Πρίντεζη παίζοντας κατά κύριο λόγο με τους παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, όπως οι Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης, Λαρεντζάκης και ο μικρός Νικολαΐδης ο οποίος πέτυχε το τρίποντο που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Νωθρό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά πάντως στο ματς, βλέποντας τους ψηλούς της Μέγκα, Σιμόνοβιτς και Πετρούσεφ να κάνουν το 2-9 και έτσι ανάγκασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πει στους παίκτες του «ελάτε να μιλήσουμε» και να καλέσει τάιμ άουτ. Συνήλθαν οι Πειραιώτες και με τους Χάρισον και Χαραλαμπόπουλο μείωσαν σε 11-12, ενώ στη συνέχεια ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 15-16 που ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε ρίξει από νωρίς στη «μάχη» στη θέση του Σλούκα και τον μικρό, Αλέξανδρο Νικολαΐδη που ήταν ιδιαίτερα δραστήριος.

Έμπαζε η άμυνα

Στο 2ο δεκάλεπτο, μπήκαν πιο δυναμικά- απ’ ότι θα περίμενε κανείς- οι Σέρβοι, με τον Σιμόνοβιτς να πετυχαίνει 10 σερί πόντους: Δύο τρίποντα και δύο καρφώματα με την άμυνα του Ολυμπιακού εν υπνώσει (22-27). Ο Βεζένκοφ (έπαιξε στο»3») με 5 πόντους είχε μία «αντίδραση» από τους Πειραιώτες, αλλά η Μπέγκα είχε βρει ανοικτό γήπεδο και έβρισκε αιφνιδιασμούς. Συν τοις άλλοις, ο Σμιθ με γκολ-φάουλ εξέθεσε τον Ζαν-Σαρλ για το 22-33. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα επιμέρους 8-2 και 11-4 με τους Πρίντεζη και Έλις-Νικολαΐδη για το 33-38, ωστόσο η άμυνα… έμπαζε. Αποδείχθηκε περίτρανα με το μπακ-ντορ κάρφωμα που δέχθηκε και το τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου για το 37-45. Επιμέρους; 22 -29.

Όταν έτρεξε

Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν «πάτησαν» τη ρακέτα της Μέγκα, αλλά στο πίσω μέρος η περιφερειακή άμυνα δεν ήταν καλή και οι Σιμόνοβιτς-Πετρούσεφ με τρίποντα ανέβασαν σε 45-55 το σκορ. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε κάπως το σκορ με τον Χάρισον, βελτίωσε την άμυνά του και ο Γιώργος Μπαρτζώκας φώναζε συνεχώς να τρέχουν στο τρανζίσιον. Όταν βρήκαν τέτοιες συνθήκες με τους Βεζένκοφ και Χάρισον, μείωσαν σε 57-61, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 58-63 (21-18 επιμέρους).

Ο Σάσα το πήρε πάνω του

Όταν ακολούθησαν τις οδηγίες του κόουτς, οι «ερυθρόλευκοι», τα πάντα έγιναν πιο απλά. Συνέχισαν να τρέχουν και ο Βεζένκοφ με εφτά σερί πόντους έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στον Ολυμπιακό με 65-63. Ένα αντιαθλητικό στον Λαρεντζάκη αλλά και τρίποντο του Πετρούσεφ έδωσαν στη Μέγκα την ευκαιρία να επανέλθει, αλλά ο Βεζένκοφ (22 πόντους) κρατούσε τα ηνία στο σκορ για το 75-71, με 1.50 για τη λήξη. Ο Νικολαΐδης με τρίποντο στο 1.11 έκανε το 78-71, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το ματς. Τελικό σκορ 78-75.

Τα Δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78-75.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χαραλαμπόπουλος 7 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 6 (3 ασίστ σε 13 λεπτά), Πρίντεζης 7 (σε 14 λεπτά), Έλις 5 (4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Νικολαΐδης 6 (2/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 4 (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης 1, Μάρτιν 4 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 20 πόντους (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 7 (3 ριμπάουντ).

Μέγκα Μπάσκετ (Γιοβάνοβιτς): Σμιθ 5 (5 ασίστ, 5 λάθη), Πετρούσεφ 20 πόντους (10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μονίροφ, Σιμόνοβιτς 26 πόντους (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καζαλόν 18 πόντους (5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίσκοβιτς, Τέπιτς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κλάγεβιτς, Γιόβιτσιτς 3, Τσερόβινα, Μάλκοβιτς 1, Λάνγκοβιτς.