Ολυμπιακός - Εύνικος 77-45: Σάμπα από τα κορίτσια του Θρύλου

Οι «ερυθρόλευκες» ...χόρεψαν και τον Εύνικο, παίρνοντας τη νίκη με 77-45

Άλλη μια εμφατική νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην Α1 γυναικών, καθώς κέρδισαν στο ΣΕΦ και τον Εύνικο με 77-45 και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Οι «ερυθρόλευκες» χρειάστηκαν λίγα λεπτά στη β’ περίοδο για να ξεφύγουν στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο στο +21 (44-23).

Με ένα 13-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, η διαφορά ανέβηκε στο 57-23. Ο Εύνικος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και ο Ολυμπιακός πήγε στο 68-29.

Χωρίς κανένα πρόβλημα οι παίκτριες του Νίκλα έφτασαν στη νίκη με 77-45.

Δεν έπαιξαν λόγω τραυματισμών οι Χριστινάκη, Σπυριδοπούλου και Αναστασοπούλου.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Χαϊνά-Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 20-13, 44-23, 69-34, 77-45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Ουίλιαμς 24(1τρ., 4κλ.), Κυριακούδη 1, Σύρρα 6, Καμπιτσιούλη, Νικολοπούλου 12 (6ασ.), Καρλάφτη 9(2), Δίελα 5, Βίτολα 12 (10ρ.), Κολλάτου 6, Τόμπιν 2.
ΕΥΝΙΚΟΣ (Μπάρτζος): Μάρτιν 10, Στούπα 10(2τρ., 10ρ.), Εμμανουηλίδου, Σταμάτη 5(1), Κασάπογλου 4, Βιντσιλαίου 4(1), Μπέρκμαν 4, Κωτσίνη, Σμιθ 8(2).

Α1 γυναικών: Νίκη και διαφορά ο ΠΑΟΚ με Ηρακλή (βαθμολογία)

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Είμαστε σε μία περίοδο, στην οποία πρέπει να διαχειριστούμε κάποια πράγματα, κάποιους μικροτραυματισμούς, την κούραση που έχουμε. Είμαστε σοβαροί στα παιχνίδι, αμυντικά ήμασταν πολύ καλοί, σήμερα. Δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες και θέλω να δώσω συγχαρητήρια, γιατί όλες ανταποκρίθηκαν στο 100%. Όπως και οι μικρές μας, η Άννα Κυριακούδη και η Γεωργία Καμπιτσιούλη, που μας βοηθούν στην προπόνηση και σιγά-σιγά, παίρνουν χρόνο συμμετοχής και εμπειρία. Συνεχίζουμε. Έχουμε άλλα δύο επίσημα ματς έως τα πλέι οφ. Είναι μια περίοδος που πρέπει να δούμε και να διορθώσουμε κάποια πράγματα, δεν χωράνε πολλές αλλαγές, αλλά η ομάδα βρίσκεται πνευματικά εκεί που πρέπει και ευελπιστούμε ότι στο τέλος, θα είμαστε ακόμα καλύτεροι, ώστε να πετύχουμε τον στόχο που έχουμε. Καλό τριήμερο σε όλο τον κόσμο».