Ο ΠΑΟΚ υπέταξε τον Ηρακλή και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή και προκρίθηκε στα ημιτελικά, στο ντεμπούτο του Γιούρι Φιλίποφ με τον "Δικέφαλο" του Βορρά.

Με νέο προπονητή τον Γιούρι Φιλίποφ, όπλο το σερβίς που απέφερε 8 άσσους - εκ των οποίων οι 6 στο 1ο σετ - αλλά και τον εντυπωσιακό Όκολιτς στο μπλοκ ο ΠΑΟΚ νίκησε στο PAOK Sports Arena τον Ηρακλή με 3-0 σετ και με νίκες 2-1 στην προημιτελική φάση των πλέι οφ (θέσεις 1-8) προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στις 3 νίκες για πρόκριση στον τελικό.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Ηρακλής και πάλι ξεκίνησε καλά με πίεση στο σερβίς και έβαλε δύσκολα στον "Δικέφαλο". Με προβάδισμα δύο πόντων από την αρχή μέχρι και το 11-9 με τον πόντο του Ντίνα ο «γηραιός» κρατούσε το προβάδισμα. Ηταν η στιγμή όμως ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

Με όπλο το μπλοκ του Όκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και προσπέρασε και με 15-12 όταν οι παίκτες του γηραιού πιεσμένοι από το μπλοκ του ΠΑΟΚ κάρφωναν άουτ. Ολα κρίθηκαν στο 17-15. Ο ΠΑΟΚ με τον Κλαπβαικ στο σερβίς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0, ξέφυγε 21-15 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας και μαζί και η πρόκριση στα ημιτελικά.