Αποκλεισμός σοκ του Ολυμπιακού, έχασε 3-1 από τον ΑΟ Θήρας

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τον ΑΟ Θήρας, δεν θα παίξει στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών, αφού έχασε 3-1 στη Σαντορίνη.

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού είχαν μόλις 33% στην επίθεση (49/150) και στο τέλος ο Μιτσέλι έπαιξε με τις αναπληρωματικές Χριστοδούλου, Γιώτα, Τσιτσιγιάννη, Γενιτσαρίδη, χωρίς να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του.

Η Γουίντερς είχε 9/30, η Εμμανουηλίδου 3/10, η Κούμπουρα 13/42, η Σάλας 16/42 και η υποδοχή του Ολυμπιακού είχε μόλις 28% άριστες προσπάθειες, με τη λίμπερο Κοσμά στο 20%. Κορυφαία του ΑΟ Θήρας η Μερκάδο με 24 πόντους.

Αυτό είναι το 5ο Final 4 στην ιστορία του ΑΟ Θήρας που επίσης μετρά τρεις συνεχόμενες παρουσίες σε τελικούς του Κυπέλλου (2019, 2021, 2022), με τον πολυνίκη του θεσμού Ολυμπιακού (9 κατακτήσεις) να μην καταφέρνει για δεύτερη σερί χρονιά να βρεθεί στο Final 4.

Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 14-17 και με τον Ολυμπιακό να έχει κόντρα επίθεση, αλλά εκεί η τριπλή αλλαγή του Βέσοβιτς (Τσοχατζή, Ζιώγα και Φάκη για το σερβίς) έφερε τα πάνω κάτω. Η Φάκη με δύο άσσους κι ένα λάθος του Ολυμπιακού έφεραν το 18-17 για να φτάσει ο ΑΟΘ στο +2 (21-19) και παρόλο που οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν 21-21, με νέο σερί 4-0 η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 1-0.

Η Σαντορίνη προηγήθηκε με 14-12 στο β' σετ, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 1-6 προηγήθηκε 15-18 για να φτάσει άνετα στο 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακός και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (8-4) φτάνοντας στο 16-9 με τον Μιτσέλι να περνά διαδοχικά στο ματς Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου και τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 18-12 σε 18-17. Στην επόμενη φάση η Τσιτσιγιάννη έβγαλε απίστευτη άμυνα, αλλά καμία δεν κάλυψε το κενό της για να έρθει ένα εύκολο πλασέ με την κακή υποδοχή της Σάλας να διαμορφώνει το 20-17. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά και η Λάνγκερερ τελείωσε το σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά και στο δ' σετ φτάνοντας γρήγορα στο 8-3 και έχοντας εξαιρετική υποδοχή διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 21-25, 20-25

* Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/9 επ., 1 άσος), Λάνκεγκερ 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 41% άριστες), Μερκάδο 24 (24/49 επ.), Κέτσμαν 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 71% υπ. - 36% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Καλαπόδα, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη 3 (3 άσοι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (3/10 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Γουίντερς 9 (9/30 επ., 52% υπ. - 31% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/3 επ., 1 άσος), Σάλας 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 36% άριστες), Κούμπουρα 17 (13/42 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ., 20% υπ. - 20% άριστες), Γιώτα, Τσιτσιγιάννη 3 (3/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ.)