League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Δύσκολα ο ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό, 3-2 τον Παναθηναϊκό (highlights)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο ΠΑΟΚ μετά από συναρπαστικό αγώνα 146 λεπτών νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στο PAOK Sports Arena και απέκτησε πλεονέκτημα για την κατάκτηση του 11ου τίτλου στο θεσμό.

Σε κάθε περίπτωση τόσο οι νικητές κυπελλούχοι όσο και οι ηττημένοι πρωταθλητές άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό τελικό που θα γίνει την Παρασκευή 13 Μαΐου στις 19:15 στην σάλα Νίκος Γκάλης του ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρει την πρώτη κούπα Λιγκ Καπ στην ιστορία του και ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, διαφορετικά με νίκη 3-2 σετ ο τίτλος θα κριθεί στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Challenge: Βασιλειάδης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.