Πάλεψε αλλά έχασε ο ΑΟ Θήρας από την τουρκική Αϊδίνιο με 3-2 σετ

Ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Αϊδίνιο για την προημιτελική φάση του Challenge Cup.

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο ΑΟ Θύρας από το Αϊδίνιο για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Challenge Cup.

Οι Σαντορινιές θα παλέψουν στις 13ης Φεβρουαρίου στην Τουρκία για την νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ που θα τις δώσει την ευκαιρία να προκριθούν. Σε περίπτωση που επικρατήσουν με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχες σημείωσαν αρκετά λάθη στο τάι μπρέικ δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να πάρουν την νίκη. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Καταρίνα Πίλεπιτς με 23 πόντους.

Το Αϊδίνιο είχε πέντε αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Ελίζαμπεθ Μαρτίνεζ να έχει τους περισσότερους (20).

Διαιτητές: Ντιμάτσι (Ρουμανία), Ζούιντμπεργκ (Λουξεμβούργο).