Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ την Σαχτιόρ

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της Σαχτιόρ με 3-0 σετ και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 3-0 σετ την Σαχτιόρ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στον αγώνα έχοντας έντεκα μπλοκ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιτ με 17 πόντους ενώ ακολούθησε με 14 ο Μπέμε. Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά επτά πόντων στα μέσα της περιόδου παίρνοντας το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Μουνιόθ έχτισαν από νωρίς μία διαφορά πέντε πόντων (11-6) και κατάφεραν να φτάσουν στο 2-0 με σκορ 25-15.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά με 22-21 η Σαχτιόρ δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ γνωρίζοντας την ήττα.

Ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό που θα γίνει στις 5 Δεκεμβρίου θέλει να κατακτήσει δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-22) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας, Μπέμε 14 (8/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες), Σμιτ 17 (14/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 7 (7/14 επ., 50% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης.

ΣΑΧΤΙΟΡ (Μπέκσα): Σματ 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 4 (4/21 επ., 40% υπ. - 35% άριστες), Βοϊνάου 3 (3/6 επ.), Τεβκούν 11 (11/19 επ.), Κμιαλεύφσκι 3 (3/9 επ., 18% υπ. - 12% άριστες), Κούρας 2 (2/3 επ.) / Μπουντζιούκιν (λ, 63% υπ. - 25% άριστες), Μαρτινάου, Σκλιαρ, Μάκινεν 2 (2/4 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Πρατασένια, Κόσας 2 (2/6 επ.).