Γαλατσαράι - Κηφισιά 3-0: Αποκλεισμός με δύο ήττες

H Kηφισιά έχασε 3-0 από τη Γαλατά και αποκλείστηκε από το Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Παρά την ανωτερότητα της τουρκικής ομάδας η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη πάλεψε για να πάρει τουλάχιστον ένα σετ και έφτασε κοντά στο να το καταφέρει στο 2ο σετ.

Με δύο δυνατούς αγώνες απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις και ειδικά στον κρίσιμο αγώνα με τον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων που έρχεται για την 6η αγωνιστική της Volley League.

Η Κηφισιά πάλεψε όσο μπορούσε το ματς και μάλιστα στην αρχή των δύο πρώτων σετ είχε και προβάδισμα. Στο 1ο σετ προηγήθηκε 11-9 αλλά δέχτηκε σερί 7-0 και βρέθηκε πίσω με -5 (16-11).

Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε με περισσότερες αξιώσεις καθώς πέρασε μπροστά και με 18-14 αλλά και πάλι η Γαλατά με το σερβίς και το μπλοκ έκανε τη διαφορά. Ισοφάρισε 21-21 με τον Κούγιουντζιτς και στο 23-23 ο Μιχαΐλοβιτς με επίθεση και ο Αχμέτ Τουμέρ με μπλοκ έκαναν το 25-23 για το 2-0 σετ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ήταν αυτή που έκανε καλύτερη εκκίνηση και έχοντας αιχμές στην επίθεση τους Ερνάντες Μπάκα και Σλόμποντας Μπόγιτς προηγήθηκε 8-11. Η Γαλατάσαραϊ ανέβασε την απόδοσή της και με τον Κουγιουντζιτς στα 9 μέτρα να «πληγώνει» την υποδοχή της ελληνικής ομάδας έτρεξε σερί 8-0 προσπερνώντας 16-11. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Άλβες και η κόντρα του Ρικάρντο «ροκάνισαν» τη διαφορά στο 17-15. Και πάλι όμως η τουρκική ομάδα με ισχυρό σερβίς και τον Χαντράβα να είναι εντυπωσιακός έτρεξαν σερί 7-0, φτάνοντας στο 24-15, κατακτώντας το σετ μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες με 25-17.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σετ με το πιεστικό σερβίς του Γιονέτ μπήκαν σε «θέση οδηγού» 5-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με τον Ματέο Χασμπάλα στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και προσπέρασε 7-8. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι το 13-13 με την Κηφισιά στη συνέχεια να προηγείται 13-16 με λάθος του Χαντράβα και άσο του Χασμπάλα. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρικάρντο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 14-18, Μιχαήλοβιτς και Χαντράβα μείωσαν για την τουρκική ομάδα 17-18. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τη Γαλατάσαραι να βγάζει ποιότητα να προσπερνά 23-22 με τον Ντουρμάζ και να κλείνει το σετ 25-23 με μπλοκ του Τουμέρ.

Στο τρίτο σετ, με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί ο Κώστας Χριστοφιδέλης προχώρησε σε σειρά αλλαγών. Η τουρκική ομάδα έφτασε γρήγορα σε νταμπλ σκορ 12-6, η Κηφισιά με τον Παπαγωεργίου πλησίασε 13-10. Οι γηπεδούχοι με πιεστικό σερβίς πήγαν τη διαφορά στο +7, 19-12 και έκλεισαν το παιχνίδι με επίθεση του Τουμέρ 25-20.

Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιος), Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία).