CEV Champions League: Στο ύψος του ο Ολυμπιακός παρά την ήττα με 3-1 από τη Ζάκσα (highlights)

Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ζάκσα, η οποία τελικά νίκησε δύσκολα με 3-1 σετ για το Champions League της CEV.

Tι και αν η πολωνική Ζάκσα είναι τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης τα τρία τελευταία χρόνια; Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ψυχωμένη εμφάνιση το βράδυ της Τετάρτης στην Πολωνία, πίεσε τους γηπεδούχους στα άκρα και τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τέλειο ξεκίνημα στο ματς κατακτώντας το πρώτο σετ, με τη Ζάκσα να ισοφαρίζει άμεσα. Στο τρίτο σετ έγινε μάχη, με το σκορ να φτάνει μέχρι το 26-26 μέχρι οι γηπεδούχοι να το πάρουν με 28-26, ενώ στο τέταρτο ο Ολυμπιακός έχασε τρία σετ μπολ για να ηττηθεί με 31-29...

Τα σετ: 23-25, 25-20, 28-26, 31-29.

* Οι πόντοι της Ζάκσα προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΖΑΚΣΑ (Τουόμας Σαμέλβουο): Κάτσμαρεκ 21 (19/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 52% άριστες), Σλίβκα 11 (10/24 επ., 1 άσος, 52% υπ. - 52% άριστες), Τάκβαμ 6 (6/12 επ.), Σμιθ 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιλ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Σότζι (λ., 65% υπ. - 43% άριστες), Βίλτενμπουργκ, Πασίτσκι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σιμάνσκι 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (18/38 επ.), Κουμεντάκης 12 (11/23 επ., 1 άσος, 57% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/17 επ., 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (11/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. - 64% άριστες), Γκουσταβάο, Χανδρινός (0/2 επ., 67% υπ. - 67% άριστες).