Αρβανίτη/Καραγκούνη: Ήττα από τις Χάιντριχ/Βέργκε – Για την πρόκριση με τις Ολλανδές Λέρσελ/Ούπμα

Οι Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη ηττήθηκαν 2-0 (21-13, 21-16) σετ από τις Χάιντριχ/Βέργκε στην πρεμιέρα του τουρνουά της FIVB στο Κατάρ. Κόντρα στις Λέρσελ/ Ούπμα, αύριο (10/3) για την πρόκριση

Την ήττα με 2-0 (21-13, 21-16) σετ γνώρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη (Νο27) από τις Ελβετίδες Τζοάνα Χάιντριχ/Ανούκ Βέργκε (Νο6) στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του τετράστερου τουρνουά της FIVB στο Κατάρ.

Τώρα το ελληνικό δίδυμο θα αντιμετωπίσει τις Ολλανδές Μαρλέν Βαν Λέρσελ/Πλουν Ούπμα (Νο22) για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για αύριο (10/03).

Στον σημερινό (9/3) αγώνα, η Ελβετική ομάδα στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 7-0 και παρά την μείωση του σκορ από τις Αρβανίτη/Καραγκούνη (10-7) το πρώτο σετ έληξε με 21-13. Στο δεύτερο σετ η Εθνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 6-6 αλλά στη συνέχεια οι Χάιντριχ/Βέρντε πήραν εκ νέου προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος για το 21-16.

Οι Ολλανδές Βαν Λέρσελ/Ούπμα στο δικό τους πρώτο παιχνίδι ηττήθηκαν με 2-0 (21-19, 21-15) σετ από τις συμπατριώτισσές τους Σάνε Κάιζερ/Μαντλέν Μέπελινκ (Νο11).

Να σημειώσουμε πως τα κορίτσια τη Δευτέρα (8/3) πέρασαν για πρώτη φορά σε κυρίως ταμπλό τετράστερου τουρνουά, μετά τον Αύγουστο του 2019 στη Μόσχα. Η Εθνική ομάδα έχει εξασφαλίσει ήδη 240 βαθμούς και 2.000 € έπαθλο.