League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Πέρασε στον τελικό και ο ΠΑΟΚ, 3-0 την Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και πήρε την πρόκριση στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και προκρίθηκε για 4η φορά σε τελικό Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με μεγάλο στόχο να κατακτήσει το πρώτο του τρόπαιο στη διοργάνωση απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Δικέφαλος ήταν εντυπωσιακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σε αντίθεση με το πρωτάθλημα που νίκησε δύσκολα 3-2 σετ δεν άφησε στους γηπεδούχους κανένα περιθώριο αντίδρασης. Με πρωταγωνιστές τους Βαν Χάρντερεν, Βαν ντε Ντρις και Τρούχτσεφ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πήρε δίκαια τη νίκη - πρόκριση.

Αντίθετα η Κηφισιά δεν είχε στη σύνθεση της τον τραυματία Άλβες και κατάφερε να γίνει ανταγωνιστική μόνο στο 3ο σετ όπου ισοφάρισε 19-19. Ο άσσος του Γάτση και το μπλοκ του Τζούχτσεφ στον Τζάρα έδωσαν μικρό αλλά πολίτιμο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ που το κράτησε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο έκλεισε 25-22 με δύο επιθέσεις του Βαν Χάρντερεν.

Το 1ο σετ του ημιτελικού άρχισε με εντυπωσιακές φάσεις στο φιλέ και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ με τον Τρούχτσεφ στα 9 μέτρα «πλήγωσε» την υποδοχή της Κηφισιάς και παίρνοντας 6 συνεχόμενους πόντους τόσο από την κόντρα μπάλα όσο και από το μπλοκ προηγήθηκε 3-9. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ φτάνοντας στο 5-12.

Η Κηφισιά ανέβασε την υποδοχή της και με πέναλτι του Παπαγεωργίου μετά από σερβίς του Στιβαχτή μείωσε 8-13 στα μισά της διαδρομής. Η αθηναϊκή ομάδα όμως αν και ανέβασε τα ποσοστά της στο side out δεν μπόρεσε να γίνει πιο απειλητική, με τον ΠΑΟΚ να έχει διαρκώς προβάδισμα ασφαλείας να φτάνει μέχρι το 14-24 και να κλείνει το σετ 15-25 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βαν Γκάρντερεν.

Στο 2ο σετ ο Γκλάντστόουν ξεκίνησε στη θέση του Παπαγεωργίου στο κέντρο της Κηφισιάς και ο Φωλιάς στη θέση του Βελούδη ως λίμπερο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά καλύτερα και με άσο του Βαν Ντε Ντρις έφτασε σε νταμπλ σκορ 3-6. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης συνέχισε τις αλλαγές ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Σπυριούνη στη θέση του Μπόγιτς. Με τον Τρούχτσεφ στο σερβίς ο δικέφαλος έφτασε στο 4-9.

Το όμορφο τελείωμα του Ρικάρντο, ο άσος του Στιβαχτή και η άουτ επίθεση του Τρούχτσεφ έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο σετ καθώς η Κηφισιά πλησίασε 8-10. Οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» το μπλοκ πήραν ξανά «αέρα» 5 πόντων 9-14, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν συνεχόμενους πόντους και να κατακτούν το σετ 18-25 στην τέταρτη ευκαιρία τους.

Ο Κώστας Χριστοφιδέλης έδωσε «ανάσες» και στους Στιβαχτή- Οκοσάνοβιτς βάζοντας στη θέση τους, τους Χασμπάλα και Τζάρα. Η Κηφισιά μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και με άσο του Ρικάρντο και μπλοκ του Γκλαντστόουν προηγήθηκε 4-1. O ΠΑΟΚ γρήγορά «ροκάνισε» τη διαφορά 5-4 και στη συνέχεια ισοφάρισε 7-7. Η Κηφισιά με Ρικάρντο και Γκλαντστόουν προηγήθηκε ξανά 9-7 και 12-10 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 12-12 και να παίρνουν προσπερνούν 13-14.

Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα 19-18 με επίθεση και μπλοκ του Τζάρα. Το μπλοκ του δικέφαλου δεν επέτρεψε στην Κηφισιά να πάει στο +2, καθώς σταμάτησε τον Σπυριούνη, ενώ στη συνέχεια ο άσος του Γάτση και το μπλοκ του Τρούχτσεφ διαμόρφωσαν το 19-21. Ο ΠΑΟΚ κράτησε με «νύχια και με δόντια» το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 22-24 με τον Βαν Γκάρντερεν και τελικά πήρε το σετ 22-25 με κόντρα του Ολλανδού ακραίου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Μισιάκα.