Άθλος Ορεστιάδας - Καλαμάτα 80 2-3: Τρίτη και φαρμακερή για τους «πράσινους»

Η Καλαμάτα επικράτησε 3-2 σετ του Άθλου στην Ορεστιάδα και πανηγύρισε στην τρίτη φετινή μεταξύ τους συνάντηση.

Σε ένα ματς με ανατροπές, η Καλαμάτα 80' κατάφερε να βρει τις λύσεις και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του Άθλου στην Ορεστιάδα για τη 10η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Οι «λύκοι» μετά το κακό πρώτο σετ είχαν καλύτερη απόδοση σε όλα τα επόμενα και κορυφαία την εμφάνισή τους στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισαν με διαφορά εννέα πόντων (16-25) τους έδωσε το προβάδισμα σε 1-2. Όμως η ομάδα του Άθλου έδειξε χαρακτήρα και μετά το 16-15 πήρε τον έλεγχο και με 25-23 το επόμενο σετ ύστερα από 23 λεπτά μάχης με αρκετές δυνατές φάσεις. Ο Άθλος ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ, οδηγώντας μια ακόμη αναμέτρηση σε αυτό το πρωτάθλημα στο ταί μπρέικ.

Στο πέμπτο και πιο αγχωτικό σετ απ΄όλα οι “λύκοι” ήταν σταθερά μπροστά από το 5-5 και μέχρι το τέλος (7-8, 9-13), ο Άθλος αντέδρασε για λίγο μειώνοντας σε 11-13 και 12-14 έχοντας μάλιστα στη σύνθεσή του τον νεοαποκτηθέντα Ούγγρο πασαδόρο Κιν Κάμερον, όμως η Καλαμάτα 80 ήταν αποφασισμένη να πάρει την πρώτη ρεβάνς στο πρωτάθλημα και με τον Μαουρίτσιο Βιέτο που φαίνεται πως έχει επανέλθει πλήρως να παίζει βασικός σε αυτό τον αγώνα, κατάφερε να νικήσει τον Άθλο στην Ορεστιάδα με 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-19, 24-26, 16-25, 25-23, 13-15.