Pre League Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες ο Πανιώνιος, 3-0 τον Αίαντα

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου νίκησε εντός έδρας τον Αίαντα με 3-0 σετ για την πέμπτη αγωνιστική της Pre League.

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο που επικράτησε στο «Ανδρέας Βαρίκας» του Αίαντα με 3-0 σετ για την πέμπτη αγωνιστική της Pre League γυναικών. Οι «κυανέρυθρες» έπειτα από την ήττα στην έδρα του Απολλώνιου ήθελαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν.

Ξεκίνησαν δυναμικά το πρώτο σετ με την Παπαδοπούλου να δίνει αέρα τριών πόντων στην ομάδα της (9-6). Η Φωτεινού με άσο έγραψε το 12-7, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Τσιγαρίδα αύξησε την απόσταση στο +6 (14-8). Η διαφορά ανέβηκε και με άσο της Ρούση έφτασε στο 17-9. Η Βασιλαντωνάκη στη συνέχεια σκόραρε για το 23-11 και η Διολή πέτυχε τον τελικό πόντο του Ιστορικού στο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-15.

Στο δεύτερο σετ η Βασιλαντωνάκη έκανε με άσο το 7-4 και στην πορεία η Ρούση ολοκλήρωσε ιδανικά την επίθεση για το 15-8. Ο Αίας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ για να σταματήσει το επιθετικό κρεσέντο του Πανιωνίου, αλλά οι «κυανέρυθρες» συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει. Με άσο της Διολή το σκορ ανέβηκε στο 20-12 και με πόντο της Ρούση ολοκληρώθηκε το σετ με 25-18.

Ο Αίας εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ, όμως η Καρέλια με άσο έκανε το 4-2 και ο Ιστορικός με σύμμαχο το καλό του σερβίς έφτασε στη νίκη με 25-21. Το ερχόμενο Σάββατο (19/11, 18:00) η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κόρινθο για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-21

Πανιώνιος (Καμπερίδης): Βασιλαντωνάκη 14 (4 άσοι, 10/23 επιθέσεις), Καρέλια 4 (1 άσος, 2 μπλοκ), Ρούση 17 (1 άσος, 2 μπλοκ, 14/33 επιθέσεις, 41% υποδοχή), Φωτεινού 7 (1 άσος, 1 μπλοκ, 5/7 επιθέσεις), Παπαδοπούλου 7 (1 μπλοκ, 6/25 επιθέσεις, 40% υποδοχή), Τσιγαρίδα 1 (1 άσος), Λεωνίδου (λ) (25% υποδοχή), Διολή 2 (1 άσος, 1/2 επιθέσεις), Λιόλιου 1 (1/3 επιθέσεις), Τσαγκαράκη (λ) (50% υποδοχή).

ΑΠΣ Αίας (Βαγγέλης): Ηλιάδη 3 (1 άσος, 1 μπλοκ, 1/6 επιθέσεις), Μπίτση (25% υποδοχή), Τσιούπα 4 (2 άσοι, 2/6 επιθέσεις), Καντίδου 1 (1/12 επιθέσεις, 53% υποδοχή), Χατζίκου 3 (2 μπλοκ, 1/7 επιθέσεις, 50% υποδοχή), Γερομίχαλου 9 (2 άσοι, 7/33 επιθέσεις, 50% υποδοχή), Παπαδοπούλου 4 (4/26 επιθέσεις, 37% υποδοχή), Στάικου 1 (1/3 επιθέσεις), Γεωργιάδου (λ) (53% υποδοχή), Σαχανίδου 4 (1 άσος, 3/3 επιθέσεις).