Pre League Γυναικών: Νίκη του Πανιωνίου κόντρα στον Πορφύρα με 3-0

Ο Πανιώνιος επικράτησε εντός έδρας του Πορφύρα με 3-0 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική της Pre League Γυναικών.

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Πανιωνίου νίκησε τον Πορφύρα με 3-0 σετ στο «Ανδρέας Βαρίκας» για τη δεύτερη αγωνιστική της Pre League. Οι «κυανέρυθρες» ήταν ανώτερες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έτσι σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους σε διαδοχικά παιχνίδια.

Το πρώτο σετ βρήκε κοντά και τις δύο ομάδες, όμως στο πιο κρίσιμο σημείο ο Ιστορικός είχε τις λύσεις και έφτασε στην κατάκτησή του με σκορ 25-23. Στο δεύτερο σετ ο ανταγωνισμός ήταν αρκετά υψηλός, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Στο τέλος η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε το «καθαρό» μυαλό και έκανε το 2-0 στα σετ με σκορ 28-26.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αφού ο Πανιώνιος ξέφυγε από το ξεκίνημα. Το καλό σερβίς της Άννας Φωτεινού δυσκόλεψε αρκετά την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έτσι οι «κυανέρυθρες» έχτισαν γρήγορα μία διαφορά δέκα πόντων. Ο Πορφύρας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-14.

Πλέον η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη στρέφει την προσοχή της στο εκτός έδρας παιχνίδι της Τετάρτης (2/11, 20:00) κόντρα στον Απολλώνιο για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Πορφύρας θα αναμετρηθεί την ίδια μέρα στις 15:45 με τον Αίαντα.

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-14.

Πανιώνιος (Καμπερίδης): Βασιλαντωνάκη 16 (1 άσος, 14/22 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Καρέλια 6 (4/5 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Ρούσση 9 (3 άσοι, 6/27 επιθέσεις, 53% υποδοχή), Φωτεινού 7 (3 άσοι, 4/7 επιθέσεις), Αλβάρεζ 18 (2 άσοι, 16/30 επιθέσεις, 33% υποδοχή), Σαΐνι 7 (1 άσος, 1 μπλοκ, 5/7 επιθέσεις), Λεωνίδου (λ) (60% υποδοχή), Λιόλιου, Παπαδοπούλου, Διολή.

Πορφύρας (Αποστολογιωργάκης): Σάντε 9 (1 άσος, 6/11 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Θαλασσινού 2 (2/9 επιθέσεις, 100% υποδοχή), Ιωαννίδου 3 (2/11 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Ποντικάκη 8 (7/13 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Μπλουμ 15 (1 άσος, 13/43 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 41% υποδοχή), Γεωργιάδου 5 (2 άσοι, 2/4 επιθέσεις 1 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (1 άσος, 2/8 επιθέσεις, 27% υποδοχή), Μπουτσελάκου (λ) (39% υποδοχή), Ατέσογλου, Γκολφινοπούλου, Τσένη.