Παγκόσμιο Βόλεϊ 2022 (αποτελέσματα, vids): Οι 16 ομάδες που συνεχίζουν σε δύο ομίλους

Oλοκληρώθηκε η Α΄φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ γυναικών. Προκρίθηκαν  από τον Α΄όμιλο, Ιταλία, Ολλανδία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, από τον Β΄ Δομήνικος, Πολωνία, Τουρκία, Ταϋλάνδη, από τον Γ΄ ΗΠΑ, Σερβία, Καναδάς, Γερμανία και από τον Δ΄ Κίνα, Βραζιλία, Ιαπωνία, Αργεντινή.

Παγκόσμιο Βόλεϊ  2022 (αποτελέσματα, vids): Οι 16 ομάδες που συνεχίζουν σε δύο ομίλους

Στον 5ο όμιλο (Ρότερνταμ) βρίσκονται οι ομάδες από τον 1ο και τον 4ο όμιλο, Ιταλία, Ολλανδία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, Κίνα, Βραζιλία, Ιαπωνία, Αργεντινή και στον 6ο όμιλο (Λοντζ) αυτές από τον 2ο και τον 3ο, Δομήνικος, Πολωνία, Τουρκία, Ταϋλάνδη, ΗΠΑ, Σερβία, Καναδάς, Γερμανία.

Το πρόγραμμα της Β’ φάσης
Ε’ όμιλος (Ρότερνταμ)
Τρίτη 4/10
15:15, Ιαπωνία-Βέλγιο
18:15, Ιταλία-Βραζιλία
21:15, Ολλανδία-Αργεντινή

Τετάρτη 5/10
15:15, Ιταλία-Ιαπωνία
18:15, Κίνα-Πουέρτο Ρίκο
21:15, Βέλγιο-Αργεντινή

Πέμπτη 6/10
17:00, Βραζιλία-Πουέρτο Ρίκο
21:00, Κίνα-Ολλανδία

Παρασκευή 7/10
15:15, Ιαπωνία-Πουέρτο Ρίκο
18:15, Ιταλία-Αργεντινή
21:15, Βραζιλία-Ολλανδία

Σάββατο 8/10
14:30, Ιταλία-Κίνα
18:00, Βραζιλία-Βέλγιο

Κυριακή 9/10
14:30, Κίνα-Βέλγιο
16:30, Ιαπωνία-Ολλανδία
19:30, Πουέρτο Ρίκο-Αργεντινή

Βαθμολογία
1.Ιταλία 5-0 νίκες, 15 πόντοι, 15-2 σετ
2.Κίνα, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-3 σετ
3.Βέλγιο, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-4 σετ
4.Ιαπωνία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 12-4 σετ
5.Βραζιλία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-5 σετ
6.Ολλανδία, 3 νίκες-2 ήττες, 9 πόντοι, 11-7 σετ
7.Πουέρτο Ρίκο, 0 νίκες-5 ήττες, 0 πόντοι, 6-7 σετ
8.Αργεντινή, 0 νίκες-3 ήττες, 0 πόντοι, 6-12 σετ

Στ’ όμιλος (Λοντζ)
Τρίτη 4/10

16:00, Ταϊλάνδη-Καναδάς
18:30, ΗΠΑ-Άγιος Δομήνικος
20:00, Τουρκία-Γερμανία
21:30, Σερβία-Πολωνία

Τετάρτη 5/10
16:00, Ταιλάνδη-Γερμανία
18:30, Τουρκία-Καναδάς
20:00, Σερβία-Άγιος Δομήνικος
21:30, ΗΠΑ-Πολωνία

Παρασκευή 7/10
16:00, Σερβια-Ταϊλάνδη
18:30, ΗΠΑ-Τουρκία
20:00, Άγιος Δομήνικος-Γερμανία
21:30, Πολωνία-Καναδάς

Σάββατο 8/10
16:00, ΗΠΑ-Ταϊλάνδη
18:30, Σερβία-Τουρκία
20:00, Άγιος Δομήνικος-Καναδάς
21:30, Πολωνία-Γερμανία

Βαθμολογία
1.Σερβία 5-0 νίκες, 14 πόντοι, 15-2 σετ
2.ΗΠΑ, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 12-4 σετ
3.Τουρκία, 4 νίκες-1 ήττα, 11 πόντοι, 14-7 σετ
4.Ταϊλάνδη, 4 νίκες-1 ήττα, 10 πόντοι, 12-7 σετ
5.Άγιος Δομήνικος, 3 νίκες-2 ήττες, 11 πόντοι, 13-7 σετ
6.Πολωνία, 3 νίκες-2 ήττες, 10 πόντοι, 12-7 σετ
7.Καναδάς, 3 νίκες-2 ήττες, 8 πόντοι, 9-9 σετ
8.Γερμανία, 2 νίκες-3 ήττες, 7 πόντοι, 8-10 σετ

Κάθε ομάδα θα δώσει 4 αγώνες (με τις αντίστοιχες ομάδες από τον άλλον όμιλο).

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, οι 4 πρώτες ομάδες των δύο ομίλων (5ος και 6ος) προκρίνονται στα προημιτελικά (Γ’ φάση), ωστόσο δεν θα παίξουν χιαστί, αλλά θα αγωνιστούν και πάλι μεταξύ τους!

Αναλυτικά τα ζευγαρώματα έχουν ως εξής:
Άπελντορν (Ολλανδία)
1ος 5ου ομίλου-4ος 5ου ομίλου
2ος 5ου ομίλου-3ος 5ου ομίλου

Γκλίβιτσε (Πολωνία)
1ος 6ου ομίλου-4ος 6ου ομίλου
2ος 6ου ομίλου-3ος 6ου ομίλου

Οι νικητές των δύο αγώνων θα συνθέσουν τα ζευγάρια των ημιτελικών (πάλι σε Άπελντορν και Γκλίβιτσε) για να μάθουμε το ζευγάρι των φιναλίστ με τον τελικό να πραγματοποιείται στις 15/10 στο Άπελντορν

Oλυμπιακός: Ο τοίχος των ηρώων στον Ρέντη

Οι 24 ομάδες έχουν χωριστεί σε 4 ομίλους των 6 όπου παίζουν όλοι εναντίον όλων. Οι 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας προκρίνονται στη 2η φάση, μεταφέροντας τις βαθμολογίες τους και συγκροτούνται δύο νέοι όμιλοι.

Φαβορί για την κατάκτηση των μεταλλίων είναι η χρυσή Ολυμπιονίκης (ΗΠΑ), η κάτοχος του VNL και πρωταθλήτρια Ευρώπης (Ιταλία) μαζί με την κάτοχο του τίτλου (Σερβία) και την Τουρκία.

Ο Έλληνας και οι "Ελληνίδες"

Στο Μουντοβόλεϊ θα πάρει μέρος η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου που είναι στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης και ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού θα είναι ο μοναδικός Έλληνας.

Μετέχουν με την εθνική Αργεντινής η Έρικα Μερκάδο (ΑΟ Θήρας), η Γιαμίλα Νίζετιχ (ΑΕΚ) και η κενυάτισα Σάρον Τσούμπα του Άρη, καθώς και ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι (εθνική Βουλγαρίας).

Oι 4 όμιλοι
Α’ όμιλος (Άρνεμ): Ολλανδία, Ιταλία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, Καμερούν, Κένυα.
Β’ όμιλος (Άρνεμ – Γκντάνσκ): Πολωνία, Τουρκία, Άγιος Δομήνικος, Νότια Κορέα, Ταϊλάνδη, Κροατία
Γ’ όμιλος (Άρνεμ – Λόντζ): ΗΠΑ, Σερβία, Γερμανία, Βουλγαρία, Καναδάς, Καζακστάν
Δ’ όμιλος (Άρνεμ): Βραζιλία, Κίνα, Ιαπωνία, Κολομβία, Αργεντινή, Τσεχία

Το πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Ολλανδία- Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Βέλγιο- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)

Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)


Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Ιταλία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)

3η αγωνιστική
Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-9)

Καμερούν- Κένυα 0-3 (20-25, 25-27, 19-25)

Ολλανδία- Πουέρτο Ρίκο 3-1 (23-25, 25-20, 25-16, 25-15)

4η αγωνιστική
Ιταλία- Κένυα 3-0 (25-15, 25-23, 25-17)

Πουέρτο Ρίκο- Καμερούν 3-0 (25-23, 25-16, 25-11)


Ολλανδία-Βέλγιο 1-3 (16-25, 23-25, 26-24, 25-27)

5η αγωνιστική
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα 3-1 (25-15, 19-25, 25-18, 25-20)

Βέλγιο-Καμερούν 3-0 (25-8, 25-19, 25-14)
Ολλανδία-Ιταλία 1-3 (13-25, 25-22, 18-25, 21-25)

Β’ όμιλος (Άρνεμ-Γκντνάσκ)
1η αγωνιστική

Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-15)

Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19.25, 13-15)

Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)

2η αγωνιστική
Τουρκία-Ν. Κορέα 3-0 (25-14, 25-14, 25-13)

Άγιος Δομήνικος-Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)

Πολωνία - Ταϊλάνδη 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)

3η αγωνιστική
Ταϊλάνδη- Κροατία 3-0 (25-18, 25-23, 25-21)
Τουρκία-Άγιος Δομήνικος 3-2 (21-25, 25-21, 25-18, 16-25, 15-13)


Πολωνία-Ν. Κορέα 3-0 (25-17, 25-18, 25-16)

4η αγωνιστική
Ν. Κορέα- Ταϊλάνδη 0-3 (13-25, 15-25, 14-25)

Τουρκία-Κροατία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)

Πολωνία-Άγιος Δομήνικος 1-3 (25-18, 23-25, 22-25, 22-25)

5η αγωνιστική

Άγιος Δομήνικος- Ταϊλάνδη 2-3 (29-31, 25-16, 25-21, 22-25, 11-15)
Ν. Κορέα-Κροατία 3-1 (25-21, 27-29, 27-25, 25-23)
Πολωνία-Τουρκία 2-3 (25-22, 23-25,22-25,25-18, 11-15)

Γ’ όμιλος (Άρνεμ-Λόντζ)
1η αγωνιστική
ΗΠΑ-Καζακστάν 3-0 (25-16, 25-13, 25-22)

Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)


Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)

2η αγωνιστική
Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)


Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)


ΗΠΑ-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

3η αγωνιστική
Καναδάς-Καζακστάν 3-0 (25-14, 25-16, 25-11)

Σερβία-Γερμανία 3-0 (25-23, 25-22, 25-23)


ΗΠΑ-Βουλγαρία 3-1 (25-14, 23-25, 25-11, 25-15)

4η αγωνιστική

Σερβία-Καζακστάν 3-0 (25-13, 25-17, 25-10)
Βουλγαρία-Καναδάς 1-3(21-25, 27-25, 20-25, 15-25)
ΗΠΑ-Γερμανία 3-0 (25-17, 25-23, 26-24)

5η αγωνιστική
Βουλγαρία-Καζακστάν 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Γερμανία-Καναδάς 2-3 (25-12, 26-24, 23-25, 18-25, 9-15)
ΗΠΑ-Σερβία 0-3 (20-25, 23-25, 13-25)

Δ’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)

Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)


Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

2η αγωνιστική
Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)


Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

Κίνα- Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική

Κίνα-Ιαπωνία 3-0 (28-26, 25-17, 29-27)

Βραζιλία- Κολομβία 3-0 (25-14, 25-12, 25-20)

Αργεντινή-Τσεχία 3-1 (25-20, 20-25, 25-22, 25-22)

4η αγωνιστική

Κίνα-Τσεχία 3-0(25-19, 25-22, 27-25)
Βραζιλία-Ιαπωνία 1-3(22-25, 19-25, 25-17, 20-25)
Κολομβία - Αργεντινή 2-3( 25-19, 17-25, 29-27, 25-20, 8-15)

5η αγωνιστική
Βραζιλία-Κίνα 3-1 (23-25, 25-17, 25-17, 25-22)
Κολομβία- Τσεχία 1-3 (22-25, 13-25, 25-19, 18-25)

Ιαπωνία-Αργεντινή 3-0 (25-17, 25-19, 25-17)