Βόλεϊ γυναικών: Έχασε ο Άρης 3-0 από τη Στάρα Πάζοβα στο Βαλκανικό Κύπελλο

Ήττα με 3-0 σετ για τον Άρη από τη σερβική Στάρα Πάζοβα στην πρεμιέρα των αγώνων του για το Βαλκανικό Κύπελλο, το οποίο φιλοξενείται στο Κουσάντασι της Τουρκίας.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άρης από τη Στάρα Πάζοβα της Σερβίας στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Κυπέλλου γυναικών που διεξάγεται στο Κουσάντασι της Τουρκίας.

Παρά την ήττα τους οι «κίτρινες» θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία σήμερα (18/9) το απόγευμα (6:00), καθώς μετά την αποχώρηση της Γιάντα Βόλεϊ (Βόρεια Μακεδονία) οι διοργανωτές αποφάσισαν ότι ο Άρης και η Στάρα Πάζοβα θα δώσουν και δεύτερο αγώνα (σαν να πρόκειται για ζευγάρι Ευρωπαϊκού Κυπέλλου), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Για να συμβεί αυτό ο Άρης θα πρέπει να βελτιώσει την απόδοσή του σε σερβίς και επίθεση, καθώς στο ματς με τη Στάρα Πάζοβα δεν κέρδισε άσο, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 34% και η αντίπαλός του με 52%.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-17.

* Οι πόντοι της Στάρα Πάζοβα προήλθαν από 3 άσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΣΤΑΡΑ ΠΑΖΟΒΑ (Κουμπούροβιτς): Όσμαγιτς 9 (5/13 επιθέσεις, 1 άσος, 3 μπλοκ), Κοτσκάρεβιτς 17 (15/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 61% υποδοχή - 28% άριστες), Μίλιεβιτς Μ. 1 (1/1 επ.), Τίκα 12 (12/21 επ., 50% υπ. - 40% άριστες), Μίλιεβιτς Τ. 12 (12/24 επ.), Ντζόκιτς 7 (7/8 επ.) / Μέντβεντ (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Νεντέλκοβιτς (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Μιλάνοβιτς 6 (5/8 επ., 1 άσος, 40% υπ. - 0% άριστες), Γιόνγεφ, Ρόντιτς.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (5/8 επ.), Μυλωνά, Δρακουλίδου 3 (3/5 επ.), Τσομπανίδου 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Σβαρμ 8 (8/28 επ., 38% υπ. - 14% άριστες), Έβανς 10 (10/38 επ., 54% υπ. - 8% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 19% υπ. - 8% άριστες), Γαϊτανίδου 2 (2/6 επ.), Μπαλογιάννη.