Μαυροβούνιο - Ελλάδα 2-3: Μεγάλη νίκη της Εθνικής για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ !

Σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Μαυροβουνίου πανηγύρισε η Εθνική Ελλάδας τη δεύτερη ημέρα του πρώτου τουρνουά του 6ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Γεωργία

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Μαυροβουνίου πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα την 2η ημέρα του πρώτου τουρνουά του 6ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Γεωργία. Δύο πολύτιμοι βαθμοί που δίνουν στην Ελλάδα τον πρώτο λόγο για την πρόκριση και της επιτρέπουν να φιγουράρει μονή, πρώτη και αήττητη στην κορυφή του 6ου προκριματικού ομίλου του Eurovolley 2021

Στο ξεκίνημα του αγώνα που διεξήχθη στο «New Volleyball Tbilisi Arena» οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 7-7 χάρις στο εντυπωσιακό μονό μπλόκ του Πρωτοψάλτη και τις αποτελεσματικές επιθέσεις του Κουμεντάκη. Στη συνέχεια οι Μαυροβούνιοι, που προφύλαξαν τον πρώην ακραίο του ΠΑΟΚ, Μάρκο Μπόγιτς, λόγω τραυματισμού , πήραν από ελληνικά λάθη προβάδισμα 1-2 πόντων, το οποίο αυξήθηκε αργότερα σε 14-11 από επίθεση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των διεθνών, μας καθώς ο επόπτης έδειξε άουτ, αλλά ο διαιτητής, πήρε τη φάση πάνω του και υπέδειξε «μέσα».

Συνεχόμενα μπλοκ του θηριώδη πρώην άσου του ΑΟΟ Ορεστιάδα, Μίλιτς άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς για την ομάδα του στο +7, 20-13 για να κατακτήσει το Μαυροβούνιο από «γαλανόλευκα» λάθη και ολιγωρίες με 25-17, από μπλοκ άουτ του αρχηγού, πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Τσάτσιτς με 25-17.

Χαρακτήρα ντέρμπι είχε και το ξεκίνημα του β’ σετ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 16-16, με την Εθνική μας να έχει τον Κουμεντάκη «ζεστό», αλλά και λάθη σε υποδοχή και σερβίς. Το μονό μπλοκ πάνω στον Μίνιτς, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων στην Εθνική μας, που σε εκείνο το σημείο έδειξε να «πατά καλύτερα» στο τάραφλεξ.

Με τον Κουμεντάκη ασταμάτητο και το καλό σερβίς του Μίλη που είχε πάρει την θέση του Ζουπανι, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξέφυγε 22-18 με μπλοκ του Πετρέα και μετά το σετ μπολ του «Ράφα» , το λάθος του Τσάτσιτς έφερε με 25-20 την ισοφάριση 1-1σετ για την «γαλανόλευκη».

Το 3ο σετ ξεκίνησε με κάποια… θεματάκια στην υποδοχή μας, τα οποία εκμεταλλευτήκαν οι Μαυροβούνιοι, που προηγήθηκαν 8-5. Με καλό σερβίς του Βουλκίδη, η Ελλάδα μείωσε στον πόντο, 10-9 και με συνεχόμενα μπλοκ του αρχηγού Πετρέα και άουτ επίθεση του Μίνιτς, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σετ, 14-13. Με επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και καλές άμυνες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με 20-15 και με ψυχολογία στα ύψη έβαλε με 25-19, 2-1 σετ τις βάσεις για τη σπουδαία ανατροπή.

«Με την πλάτη στον τοίχο» οι Μαυροβούνιοι μπήκαν δυνατά στο δ’ σετ, παίρνοντας αυτοί κεφάλι με 5-2 και ο Κουμεντάκης κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια η είσοδος του Νίκου Μίλη αντί του Ζουπάνι, έδωσε πνοή στην Εθνική που ισοφάρισε 7-7 με Πετρέα. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα αμφίρροπο «μπρα ντε φερ» πηγαίνοντας πόντο πόντο, μέχρι και το 13-13.

Το προβάδισμα 16-13 του Μαυροβουνίου δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Πρωτοψάλτης έφερε ξανά το σκορ στα ίσα 16-16, με καμία από τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 23-23, από τον πολύ θετικό Νίκο Μίλη. Τελικά όμως τα 2 σερί μπλοκ του θηριώδη Μίνιτς χάρισαν με 25-23 το σετ στο Μαυροβούνιο, που με 2-2 σετ, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ ήταν «όλα τα λεφτά», αλλά απαγορευτικό για καρδιακούς, καθώς είχε σπουδαίο θέαμα και συναρπαστικές ανατροπές έως το τέλος. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε 6-4, αλλά ο άσος του Στρούγκαρ, έδωσε «βραχεία κεφαλή» στους αντιπάλους μας, 7-6. Έστω και οριακά, με καλό σερβις και αποτελεσματικό μπλοκ το Μαυροβούνιο κρατούσε τη διαφορά στον πόντο μέχρι και το 10-9, όπου ο άσος του Ζβίτσερ έγραψε το 11-9.

Με την είσοδο του Κασαμπαλή στο ματς αντί του Στιβαχτή, ήρθε η ισοφάριση με μπλοκ των Πετρέα-Πρωτοψάλτη στο Μίνιτς και με φάση καρμπόν, η Εθνική μας πέρασε ξανά μπροστά 12-11. Ο άσος του Ζβίτσερ έκανε το 13-12 και ο Τσάτσιτς έφεραν το ματς μπολ για το Μαυροβούνιο 14-13 , αλλά οι διεθνείς μας δεν τα παράτησαν. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και δύο πόντους του κορυφαίου Πρωτοψάλτη, ήρθε η σειρά της Ελλάδας να φτάσει σε ματς μπολ 15-14 και τελικά να πάρει από το πολύ καλό σερβίς του Κασαμπαλή και τον πόντο του Παπαγγελόπουλου με 16-14 το πολύτιμο δίποντο της νίκης, 3-2.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Έγινε ένα πολύ δυνατό ματς από δύο ισοδύναμες ομάδες που κρίθηκε στο ται μπρέικ. Εμείς αντιμετωπίζουμε την πρόκριση με το ίδιο πνεύμα και έχουμε στο μυαλό μας ότι όλα θα τελειώσουνς στις 16 Μαϊου. Χρειάζεται μέχρι τότε να δείξουμε υπομονή και να συνεχίσουμε να μαχόμαστε σε κάθε παιχνίδι για τη νικη. Στο 4ο σετ είχαμε δύο ευκαιρίες να πάρουμε και τρίποντο, δεν τις εκμεταλλευτήκαμε, αλλά έτσι είναι το βόλεϊ».

Ο ακραίος της Εθνικής Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε:
«Το πάθος και η ελληνική ψυχή είναι σήμερα τα στοιχεία που μας έδωσαν τη νίκη, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Είναι μία πολύ σημαντική επιτυχία η σημερινή νίκη γαιτί με τον τρόπο που διεξάγεται η συγκεκριμένη διοργάνωση θέλουμε κάθε αγώνα να τον κερδίζουμε, για να μην χρειάζεται να σκεφτόμαστε μετά πόντους και σετ.

Ο ακραίος του Μαυροβουνίου Βόγιν Τσάτσιτς τόνισε: «Όλο το ματς είχε σκαμπανεβάσματα, παίξαμε καλά το 1ο και 4ο σετ, η Ελλάδα το 2ο και 3ο, αλλά το 5ο σετ ήταν νομιζω πραγματικά απολαυστικό για τον κόσμο. Θεωρώ πολύ σημαντικό τον πόντο που πήραμε σήμερα και νομίζω πως θα είναι αρκετός στο β’ γύρο των προκριματικών στην έδρα μας, για να μας στείλει στην τελική φάση».

Διαιτητές: Μέντβιντ, Ντόμπρεφ