Ολυμπιακός - Πορφύρας 3-0: Επιστροφή της Γιώτα μετά από 9 μήνες (βαθμολογία)

Η Κατερίνα Γιώτα πήρε χρόνο συμμετοχής στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Πορφύρα με 3-0 για τη Volleyleague.

Στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε εντός έδρας του Πορφύρα με 3-0.

Πλέον οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup απέναντι στη Γενισέϊ Κρασνογιάρσκ (21/1).

Κεντρικό πρόσωπο της αποψινής αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα η Κατερίνα Γιώτα, η οποία επέστρεψε στη δράση έπειτα από τη ρήξη χιαστών που είχε υποστεί.

Πότε επιστρέφει η Κατερίνα Γιώτα (vid)

Δυναμικό ξεκίνημα

Αρχίζοντας τον αγώνα με την Άνα Ζιβογίνοβιτς στο σερβίς, ο Ολυμπιακός πίεσε και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δεν έπεσε και η διαφορά έφτασε στο συν έξι, για το 15-9. Στη μεγαλύτερη σε διάρκεια φάση του πρώτου σετ, η Σκοτ κάρφωσε για το 22-16 και η Ζιβογίνοβιτς ήταν αυτή που διαμόρφωσε το 23-18 κερδίζοντας έξυπνα το μπλοκ άουτ. Άσσος της Χίπε και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-18). Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-18, χάρη σε κάρφωμα της Ζιβογίνοβιτς.

Με άνεση το 2-0 στην επανεμφάνιση της Γιώτα

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με ένα σερί 5-0. Ο Πορφύρας μείωσε σε 6-4 αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας επανέφεραν το συν τέσσερα κάνοντας το 8-4. Το δεύτερο σετ ήρθε στα ίσα στο 10-10, για να ακολουθήσει νέο «ερυθρόλευκο» σερί 6-0, αυτή τη φορά, για το 16-10. Στο 17-12 του δεύτερου σετ πέρασε στον αγώνα η Κατερίνα Γιώτα, στην επανεμφάνιση της ουσιαστικά μετά τον τραυματισμό της που καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρίσκονταν στο Ρέντη. Η Χίπε κάρφωσε για το 22-17 και η Ζιβογίνοβιτς με μπλοκ σταμάτησε την επίθεση του Πορφύρα κάνοντας το 23-18 στο δεύτερο σετ. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων κατέληξε άουτ και 24-18 για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ, το οποίο τελείωσε με 25-18.

Αντέδρασε και έκανε το 3-0

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Πορφύρας προηγήθηκε με 6-2, ωστόσο οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν, μείωσαν αρχικά σε 10-8 με άσσο της Χίπε και ισοφάρισαν σε 13-13 μετά από μπλοκ των Γιώτα και Χριστοδούλου. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά (14-13) μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Συν πέντε για τον Ολυμπιακό και 20-15 στο τρίτο σετ, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Μπλοκ της Ζιβογίνοβιτς και 23-16, με την ίδια να διαμορφώνει και το 24-16. Το σετ τελείωσε στο 25-19, μετά από άουτ σερβίς του Πορφύρα και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του, στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 20 πόντους και ακολούθησαν Ζιβογίνοβιτς και Σκοτ με 13 και 12 αντίστοιχα. Πλεόν όλοι στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, καθώς την Κυριακή η ομάδα αναχωρεί για τη Ρωσία όπου την Τρίτη (21/1) θα αντιμετωπίσει την Γενισέϊ Κρασνογιάρσκ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup.

Τα σετ: 3-0 σε 1:07, 25-18 (22'), 25-18 (23'), 25-19 (22')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-16, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-18,

3ο σετ: 3-8, 16-15, 21-16, 25-19

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ., 30% αρ.), Χουντ 12 (9/30 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 27% αρ.), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Χίπε 20 (18/38 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 3 (3 μπλοκ), Κονόμη -λ (50% υπ., 40% αρ.), Κακουράτου -λ / Γιώτα 1 (1 μπλοκ).

Πορφύρας: Τζιοβάνι 4 (4/29 επ.,), Θαλασσινού 7 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38% υπ., 23% αρ.), Γκεγκενμπάχερ 1 (1 άσσος), Φωτεινού 8 (5/19 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ., 9% αρ.), Μεταξά 5 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαμπάτη -λ (31% υπ., 23% αρ.) / Νικολάκη, Δραγουμάνου 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον Πορφύρα: «Τα πρώτα παιχνίδια, μετά από τόσο μεγάλη διακοπή, είναι πάντα επικίνδυνα και δεν μπορεί η απόδοση να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Δεν έχουμε πολύ χρόνο μπροστά μας καθώς ακολουθεί η Ευρώπη και πρέπει πολύ γρήγορα να διορθώσουμε τα λάθη μας. Σίγουρα θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια».

Από την πλευρά της η Κατερίνα Γιώτα είπε: «Σίγουρα μια τόσο μεγάλη διακοπή στο πρωτάθλημα δεν βοηθάει καμία ομάδα καθώς χάνεις το ρυθμό σου. Κάναμε μια εμφάνιση ώστε να πάρουμε τη νίκη και το θετικό αποτέλεσμα. Σίγουρα έχουμε πολλά πράγματα να βελτιώσουμε ακόμα και εύχομαι μια καλή χρονιά σε όλους. Είμαι ενθουσιασμένη που επέστρεψα και προσπαθώ να βρω το ρυθμό μου μετά από πολύ μεγάλο διάστημα απουσίας αλλά είμαι έτοιμη να βοηθήσω την ομάδα μου».