ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-3: Έφυγαν «ζωντανές» από τη ζούγκλα του Άγιου Θωμά

Ένα μπλοκ της Κατερίνας Ζακχαίου που έκανε το 15-13 επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φύγει νικητής από το Μαρούσι με νίκη 3-2, σε ένα ματς που διακόπηκε δυο φορές από εισβολή οπαδών, φτυσίματα και υβριστικά συνθήματα.

ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-3:  Έφυγαν «ζωντανές» από τη ζούγκλα του Άγιου Θωμά

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνεχές προβάδισμα, αλλά δυο συνεχόμενα άουτ 2 της Λαζάρεβιτς έφεραν την ισοφάριση 23-23 και την διακοπή τη στιγμή που η πρώην παίκτρια του Ολυμπιακού Σοφία Κοσμά ήταν στο σερβίς. Η εισβολή των οπαδών του Παναθηναϊκού και η επίθεση στον πάγκο του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή του ματς.

Χυδαίο πανό, βρισιές φτυσιές, διακοπές και ρίψεις μπουκαλιών (pics)

Στην επανέναρξη η Χίπε κάρφωσε άουτ(24-23), ο Παναθηναϊκός είχε κόντρα επίθεση για σετ μπολ, η Βεργίδου όμως έκανε διπλή μπαλιά (24-24), για να ακολουθήσουν εύστοχες επιθέσεις της Χίπε και της Λαζάρεβιτς για το 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια το προβάδισμα, έφτασε στο 23-21, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με δυο επιθέσεις της Λαζάρεβιτς, αλλά χαμένο σερβίς της Χίπ και επίθεση της Οικονομίφου έκαναν το 25-23.

Στο τρίτο σετ είχαμε νέα διακοπή, στο 34- για φτυσίματα στην αρχηγό Στέλλα Χριστοδούλου και υβριστικά συνθήματα κατά του προέδρου Μιχάλη Κουντούρη. Η διακοπή ωφέλησε τον Ολυμπιακό που άλλαξε ταχύτητα και κέρδισε 15-25.

Στο τέταρτο σετ ο Κοβάτσεβιτς έκανε απίστευτα λανθασμένες αλλαγές και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει. Αρχικά έβγαλε τη Χριστοδούλου και τα λάθη της Ξανθοπούλου έφεραν το 17-14 όταν επανήλθε και η αρχηγός. Η είσοδος της Τοτσίδου στη θέση της Χουντ δεν βοήθησε , η αμερικανίδα επανήλθε στο 24-18, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-20, για να τελειώσει το σετ 25-20 με την Οικονομίδου.

Στο τάι μπρεικ ο Ολυμπιακός με την αρχική σύνθεση του μετέτρεψε το 4-2 σε 4-8, για να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός 11-11 με άσο της Φακοπουλίδου στη Λαζάρεβιτς. Η Χίπε έδωσε το προβάδισμα, ο Κοβάτσεβιτς έβαλε την ανέτοιμη Γιώτα που έκανε φιλέ (12-12), η Χροστοδούλου έκανε το 12-13, η Χίπε το 13-14 και το ματς τελείωσε με ατομικό μπλοκ της Ζακχαίου στην Καλαντάτζε.

Τα σετ: 2-3 σε 2:15, 24-26 (38'), 25-23 (27'), 15-25 (26'), 25-20 (25'), 13-15 (19')