Ολυμπιακός - Μακεδόνες Αξιού 3-0: Διεύρυνε τη νικηφόρα πορεία

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0. Έμεινε εκτός η Κατερίνα Γιώτα, καθώς έχει πρόβλημα στον ώμο.

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague, διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-16, 25-9, 25-16), των Μακεδόνων Αξιού, στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν χωρίς την Κατερίνα Γιώτα (είναι εκτός για 10 μέρες λόγω προβλήματος στον ώμο, αλλά την Δευτέρα θα επιστρέψει στις προπονήσεις), παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένες, πίεσαν από το σερβίς και έχοντας υψηλό αγωνιστικό ρυθμό, πρόσθεσαν μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό τους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα το πρωταθλήματος όντας μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

1-0 με πίεση από το σερβίς

Με αρχικό σχήμα τις Χριστοδούλου, Χούντ, Έμοντς, Νομικού, Ζακχαίου, Λαμπρούση και λίμπερο την Κοκκινάκη, ο Ολυμπιακός πίεσε από το σερβίς και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-9, έτρεξε ένα σερί 3-0 φέροντας το σετ εκ νέου στα ίσα, στο 12-12. Άσσος της Στέλλας Χριστοδούλου έδωσε το προβάδισμα με 15-14 στις «ερυθρόλευκες».

Με την αρχηγό του Ολυμπιακού να συνεχίζει να σερβίρει και να πιέζει την αντίπαλη άμυνα το προβάδισμα διευρύνθηκε στο συν τρία (17-14). Τη σκυτάλη στο σερβίς πήρε η Χούντ με το σκορ να φτάνει στο 23-16, με νέο σερί 4-0 από τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Σετ μπολ (24-16), με άσσο της Αμερικανίδας ακραίας, η οποία έβγαλε και την επόμενη άμυνα, για να τελειώσει το σετ η Νομικού διαμορφώνοντας το 25-16 και το 1-0 στα σετ γα τον Ολυμπιακό.

Άνετα το 2-0

Ισορροπημένο το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μια διαφορά δυο πόντων (2-0, 4-2). Ένα «ερυθρόλευκο» σερί, έφερε το σετ στο 7-3, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των νταμπλούχων Ελλάδας δεν έπεσε, για να έρθει γρήγορα το 16-5. Άσσος της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, διαμόρφωσε το 23-9 για τον Ολυμπιακό, με το σετ μπολ να έρχεται από λάθος των φιλοξενούμενων πάνω στο φιλέ (24-9). Νέος άσσος της Κωνσταντινίδου τελείωσε το σετ με 25-9, για τον 2-0 των «ερυθρολεύκων».

Διεύρυνε τη νικηφόρα πορεία

Οι Μακεδόνες Αξιού, προσπάθησαν να πιέσουν στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τους. Στο 4-8 ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτ, κάλεσε τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο οι παίκτριες του έτρεξαν αρχικά ένα σερί 5-1, ισοφαρίζοντας σε 9-9, για να προηγηθούν στη συνέχεια με 12-9, με το επιμέρους 8-1. Η Έμοντς πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-15, η Λαμπρούση κάρφωσε για το 24-16 και η Έμοντς ήταν αυτή που τελείωσε το σετ καρφώνοντας για 25-16. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χουντ με 17 πόντους, έχοντας 55% στην επίθεση και 4 άσσους, ενώ την ακολούθησαν Έμοντς και Ζακχαίου με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-0 σε 60', 25-16 (20'), 25-9 (18΄), 25-16 (22')