Ξεπέρασε τον «κακό του δαίμονα» ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Αίαντα Ευόσμου

Στο γήπεδο που είχε χάσει τον μοναδικό της βαθμό στο προηγούμενο πρωτάθλημα, η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού πέρασε το Σάββατο (3/11) με 3-1 σετ.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκες» μετά την ήττα από τον Άρη στην πρεμιέρα, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση, «ξορκίζοντας» μάλιστα και τον «κακό τους δαίμονα», δεδομένου ότι την προηγούμενη σεζόν είχαν αφήσεις τους μοναδικούς βαθμούς τους στον Εύοσμο!

Πλέον η προσοχή των Κυπελλούχων Ευρώπης στρέφεται στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων τους στο Challenge Cup και συγκεκριμένα στο παιχνίδι της ερχόμενης Τετάρτης (7/11) με την Ντιεκίρχ από το Λουξεμβούργο στο Ρέντη (18:00) στο πρώτο παιχνίδι του Α’ Γύρου της διοργάνωσης.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Από κει και πέρα στο σημερινό ματς, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα Ευόσμου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε για τελευταία φορά πίσω στο σκορ με 14-13 αλλά με ένα 3-0 σερί το μετέτρεψε σε 14-16. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν σε 16-17, αλλά με τρεις διαδοχικούς πόντους ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +4 για το 16-20. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στο 25-18 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0!

Άνετα στο 2-0 ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς λειτούργησε υποδειγματικά στη διάρκεια αυτού του σετ, αποκτώντας μεγάλες διαφορές και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αίαντα Ευόσμου. Με χαρακτηριστική ευκολία ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-4, στο 21-9 και στο 25-11 για το 2-0 στα σετ!

Μείωσε ο Εύοσμος

Η εικόνα του 3ου σετ ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα, αφού οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-2. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στο 19-14 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα 4-0 σερί και να ισοφαρίζει μετά από ώρα σε 19-19. Όμως στη συνέχεια δέχθηκαν ένα σερί από τον Αίαντα έμειναν στο 24-19 και έχασαν το σετ με 25-20.

Έφυγε με τη νίκη

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά σταδιακά ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 13-17. Από το σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα διαμορφώνοντας το 14-20. Ακολούθησε το 17-23 για τον Θρύλο ο οποίος πήγε στο 18-25 και έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ και έφυγε με τη νίκη από τον Εύοσμο!

Τα σετ: 1-3 σε 1:27 18-25 (22’), 11-25 (18’), 25-20 (24’), 18-25 (23’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 14-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 1-8, 4-16, 9-21, 11-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-20

4ο σετ: 8-5, 12-16, 15-21, 18-25

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ηλίας Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδη 4 (1/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόγιτς 9 (6/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 39%υπ.-23%αρ.), Ανδρονικίδου 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 29%υπ.-12%αρ.), Γκουίζι 16 (15/29 επ., 1 μπλοκ, 30%υπ.-10%αρ.), Κούση 9 (8/16 επ., 1 άσσος), Βλάχου 7 (3/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (69%υπ.-25%αρ.)/Γιορδανίδη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (3/6 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος),Μέιφιλντ 12 (9/21 επ., 3 άσσοι, 33%υπ.-27%αρ.), Λαμπρούση 9 (3/5 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1/1 επ.), Χίπε 17 (11/24, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Έμοντς 18 (13/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 18% υπ.), Κοκκινάκη –λ (47% υπ.-32%αρ.)/ Χριστοδούλου 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς –λ (75%υπ.-50%αρ.), Βλαχάκη, Ζακχαίου.

Κοβάτσεβιτς: «Σημαντική νίκη για μια νέα αρχή»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν μια σημαντική νίκη για να κάνουμε μια νέα αρχή στο πρωτάθλημα. Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε αρκετά καλά παρά το νωθρό ξεκίνημα στην έναρξη του αγώνα. Στο τρίτο σετ, περάσαμε μια… κρίση και το χάσαμε αλλά στη συνέχεια παίξαμε φυσιολογικά και δεν αντιμετωπίσαμε κάποια πρόβλημα. Τώρα είμαστε έτοιμοι για το πρώτο ευρωπαϊκό ματς που ακολουθεί».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Η αλήθεια είναι ότι φοβηθήκαμε παραπάνω απ'όσο έπρεπε. Όταν το είχαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, είχαμε περιόδους που χάναμε τη συγκέντρωσή μας και δεν είχαμε ξεκάθαρες επιλογές. Το άλλο κομμάτι είναι ότι με τη Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός είναι διαφορετική ομάδα.

Η Κωνσταντινίδου είναι εξαιρετική πασαδόρος αλλά η Χριστοδούλου είναι ό,τι καλύτερο έχει η Ελλάδα σε αυτή τη θέση. Ο Ολυμπιακός πλέον μας υπολογίζει περισσότερο απ'ότι παλιά. Προσωπικά είμαι στεναχωρημένος που δεν πήραμε κάτι από αυτό το παιχνίδι, όμως έχουμε στο μυαλό μας ότι αλλάζουμε σιγά σιγά επίπεδο ως ομάδα».

Τζίνα Λαμπρούση (Ολυμπιακός): «Στο τρίτο σετ δυσκολευτήκαμε λίγο όταν έπεσε η συγκέντρωσή μας και κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία. Στο τέταρτο μπήκαμε δυνατά, είπαμε πάμε να το πάρουμε και ήρθε η νίκη. Η ομάδα έχει νέες προσθήκες, δενόμαστε σιγά σιγά μεταξύ μας.

Θέλουμε δουλειά σε κάποια πράγματα έτσι ώστε να μην έρθουν άλλες ήττες. Κανείς δεν έχασε τίποτα από την 1η αγωνιστική, οι στόχοι μας παραμένουν ίδιοι. Ξεκινάμε και τα παιχνίδια στην Ευρώπη, πάμε στο Λουξεμβούργο να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό».