AEK - Παναθηναϊκός 1-3: Ο Ολυμπιακός στον τελικό με το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-1 την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό στον τελικό της Volley League, με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες!

O πρώτος τελικός Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο και αύριο Πέμπτη θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα.

Ήταν μια μεγάλη μάχη που ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος σε επίθεση (51% έναντι 39% αποτελεσματικότητα) και μπλοκ (12-9) και την ΑΕΚ στο σερβίς (12-3).

Στο πρώτο σετ η εντυπωσιακή εκκίνηση της ΑΕΚ (3-0, 4-1) δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια, με το σερβίς του Παναθηναϊκού να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων. Έτσι η διαφορά καλύφθηκε γρήγορα (6-6 άσος Ανάε) και μέχρι το 13-14 υπήρχε μάχη πόντο με πόντο. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 2-8 (τα σερβίς της Ανθούλη και τα μπλοκ της Κρος έκαναν τη διαφορά) ξέφυγαν με 15-22 και έφτασαν στο 0-1.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ μετέτρεψε το 6-6 σε 6-9 με συνεχόμενες κόντρα μπάλες από καλές άμυνες, αλλά Νίζετιχ (από το σερβίς) και Καλαντάτζε (στο φιλέ) έφεραν το σερί της ΑΕΚ που προηγήθηκε 12-10 και 14-11. Ο ΠΑΟ μπόρεσε να ισοφαρίσει (16-16) για να το κάνει και λίγο αργότερα (20-17, 20-20) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 23-23. Η Καλντερόν με δύσκολη επίθεση έφερε το σετ μπολ για την Ένωση και η άουτ επίθεση της Ανθούλη διαμόρφωσε το 25-23 για το 1-1.

Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να ξεκινήσει εντυπωσιακά το τρίτο σετ καθώς το 0-1 έγινε 6-1 με τον ΠΑΟ να έχει κακή υποδοχή και επίθεση και την Ένωση να διατηρεί αυτή τη διαφορά μέχρι το 14-9. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινες μπόρεσαν να ροκανίσουν τη διαφορά (σημαντική συνεισφορά της Χατζηευστρατιάδου) και με την κόκκινη κάρτα στον πάγκο των γηπεδούχων πλησίασαν στον πόντο (14-13) με την ΑΕΚ να ξεφεύγει πάλι 16-13, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Καλμαζίδη ακολούθησε νέο σερί του ΠΑΟ για το 16-17.

Η ΑΕΚ συνέχισε να κάνει λάθη (17-19 άουτ Καλντερόν) κι ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 4-14 (από το 14-9) προηγήθηκε 18-23. Καλντερόν και Σίλβα μείωσαν σε 20-23, 22-24, αλλά η χαμένη κόντρα της τελευταίας και το πλασέ της Κρος έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 2-1 σετ.

Κι αυτή τη φορά ήταν οι πράσινες αυτές που ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο δ' σετ καθώς προηγήθηκαν με 0-4 και 4-11 με την ΑΕΚ να αντιδρά και να βάζει φωτιά στο ματς καθώς πλησίασε σε 10-12!

Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που ήταν τόσο μικρή η διαφορά, καθώς ο Παναθηναϊκός πήρε την αλλαγή με την Γκρότους και η Ολλανδέζα πήγε στο σερβίς με το σκορ να φτάνει στο 10-17.

Με το σκορ στο 15-22 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, με την ΑΕΚ να κάνει μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 18-22 και 20-23 για να φτάσει ο ΠΑΟ σε ματς μπολ με επίθεση της Κρος. Η Καλντερόν έσβησε το πρώτο, η Ανάε με φιλέ διαμόρφωσε το 22-24, αλλά η Σίλβα έστειλε άουτ την επίθεση της στην επόμενη φάση με τον ΠΑΟ να επικρατεί με 3-1 και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.