Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-3: Το πρώτο σπάσιμο έδρας

Ο ΠΑΟΚ αν και έχανε 2-0, και με 25-13 στο πρώτο σετ κέρδισε 3-2 και έτσι έσπασε για πρώτη φορά η έδρα μιας διεκδικήτριας του τίτλου με άσο της Κρολ στη Ρόγκα.

Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα από τις 4 διεκδικήτριες του τίτλου που «έσπασε» έδρα και μάλιστα με ανατροπή 3-2 τον Παναθηναϊκό αν και βρέθηκε να χάνει 25-13 το πρώτο σετ.

Μετά το 1-0 έγινε παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοση του και τον Παναθηναϊκό να πέφτει, αν και έκανε έστω και δύσκολα το 28-26 με επίθεση της Ανθούλη και άσο της Ανάε στην Κέφρει.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός η Ανθούλη ισοφάρισε σε 23-23, χαμένο σερβίς της Μέντιτς 23-25 και μπλοκ της Στράντζαλη 22-25.

Στο τέταρτο σετ ο Καλμαζίδης άλλαξε ανεπιτυχώς την Ανθούλη με την Παλάσιος στο 13-11, η Ανθούλη επέστρεψε στο 19-21, με μπλοκ πέτυχε το 21-22, έκανε όμως στη συνέχεια άουτ 21-23, μείωσε η Γκρόθες σε 22-23, για να ακολουθήσουν επίθεση της Στράντζαλη και αουτ της Ανάε για το 22-25.

Στο ται μπρέικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 11-10, η Ανάε σε επίθεση 3 μέτρων πάτησε τη γραμμή 11-11, κακή συνεννόηση Παπαφωτίου/Χατζηευστρατιάδου 11-12, μπλοκ Ανθούλη 12-12, Κρολ 12-13, Κρολ 12-14, Γκρόθες 13-14 και πρώτο τάιμ άουτ του Φενόλιο. Μπλοκ Μέντιτς στην Στράντζαλη 14-14, φιλέ Παναθηναϊκού 14-15 και ο Φενόλιο πρωτοτύπησε εκ νέου αφού πήρε τάιμ αουτ σε σερβίς της ομάδας του. Δικαιώθηκε όμως παρά το ανορθόδοξο τάιμ άουτ και η Κρολ πήρε άσο από την Ρόγκα για το 14-16.

5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 14-16

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. - 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. - 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. - 40% άριστες), Τερζόγλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Παρόλο που πήραμε τα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε τόσο καλά στοιχεία. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτεροι στην επίθεση απ' ότι σήμερα. Ο Π.Α.Ο.Κ. μας πίεσε στο σέρβις, ενώ το τρίτο και τέταρτο σετ περιμέναμε να μας το δώσει ο αντίπαλος. Κάθε σετ ξεκινάει στο 0-0 και πρέπει να δημιουργείς καταστάσεις. Χάσαμε την ενέργειά μας και ενώ το παλέψαμε, ήθελε και λίγο τύχη. Έπρεπε να προσέξουμε από πιο νωρίς. Όλος ο Γενάρης είναι δύσκολος, με ταξίδια και δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε τη κορυφή, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις προκλήσεις».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι και το δεύτερο σετ το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Από το τρίτο και μετά παλέψαμε, ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει από το κέντρο και έκανε επιθέσεις από τα άκρα. Ήταν σημαντική νίκη αυτή, ειδικά μετά την ήττα από την Α.Ε.Κ.. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είδα την ομάδα που ξέρω».