Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας 2-3: Πρώτη εντός έδρας ήττα...

Οδυνηρή ήττα με 2-3 γνώρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού από τον αποδεκατισμένο ΑΟ Θήρας, παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο ματς...

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη. Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 3-2 σετ (25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15) από την ομάδα της Σαντορίνης, για τη 12η αγωνιστική της Volley League και απώλεσαν δύο βαθμούς. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ, όμως από το 2-0 και έπειτα, χαλάρωσαν, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και το πλήρωσαν, γνωρίζοντας την ανατροπή από τις φιλοξενούμενες στο τάι μπρέικ.

Δεν έφτασε για την ομάδα του Κάρλο Παρίζι η πολύ καλή εμφάνιση της Χίπε, η οποία σκόραρε 30 πόντους, ενώ κόντρα στον ΑΟ Θήρας δεν αγωνίστηκαν οι Εμμανουηλίδου, Μιλεντίγεβιτς και Ζιώγα. To Σάββατο (11/12, 18:45) ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΚ, για την 13η «στροφή» του πρωταθλήματος...

Προβάδισμα με 2-0!

Με καρφί της Χίπε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 του ΑΟ Θήρας και στη συνέχεια, με πλασέ και δύο άσσους από την Γερμανίδα διαγώνια, έφτασε στο +6 (8-2). Ο Θρύλος έφτασε στ 12-8 ξανά με την εξαιρετική Χίπε, με μπλοκ αυτή τη φορά και κράτησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων και στη συνέχεια, αφού μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, έκανε το 18-14. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πάτησαν το «γκάζι» και έφτασαν στο 22-15, ξανά από άουτ της ομάδας της Σαντορίνης και στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ της Χίπε, «καθάρισαν» το πρώτο σετ με 25-16 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» είχαν σταθερά προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων (8-4, 12-8) και με άσσο της Χριστοδούλου, ανέβηκαν στο +5 (19-14), ενώ στη συνέχεια, μετά από φιλέ του ΑΟ Θήρας έφτασαν στο 22-17. Με δυνατό καρφί της Χίπε, η ομάδα μας έφτασε στο σετ μπολ (24-18) και με νέο πόντο από την Γερμανίδα, αυτή τη φορά με άσσο, έκανε το 25-18 και το 2-0 επί των φιλοξενούμενων.

Ισοφάριση από τον ΑΟ Θήρας

Με πόντο της Κελεσίδη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5 στο τρίτο σετ, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί από την Σαντορίνη και βρέθηκε πίσω με 10-7. Ωστόσο, ο Θρύλος απάντησε και αφού μείωσε σε 13-12 με την Σάλας, ισοφάρισε σε 13-13 μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό, υπέπεσαν σε μερικά λάθη και βρέθηκαν ξανά πίσω από τον ΑΟ Θήρας (14-18), χάνοντας στη συνέχεια το τρίτο σετ με 25-20 (2-1).

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-4, με πρώτο χρόνο της Γιώτα και γρήγορα-γρήγορα, έφτασαν στο +4 (9-5) επί της Σαντορίνης με μπλοκ άουτ της Χίπε, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 16-12 και τελικά, ισοφαρίστηκαν σε 2-2 (23-25).

Ανατροπή και ήττα...

Στο τάι μπρεικ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 2-0, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση σε 2-2. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στο 3-3, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πάλι με +2 για το 5-3, ύστερα από επίθεση της Κόστα και μπλοκ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με 3-0 σερί και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 5-6, με την Κόστα να ισοφαρίζει σε 6-6. Στη συνέχεια, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 6-8, για να ισοφαρίσει σε 8-8 ο Ολυμπιακός, μετά από λάθος στο σερβίς των φιλοξενούμενων και επίθεση της Γενιτσαρίδη.

Από άσσο της Ιλιόνης Κελεσίδη ο Θρύλος διεύρυνε στο 3-0 το σερί του και ανέκτησε το προβάδισμα στο 9-8. Ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 9-9, πριν βάλει ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού η Χριστοδούλου με πλασέ πάνω στο φιλέ (10-9). Στη συνέχεια, είχαμε νέα ανατροπή στο σκορ, αφού ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε και προηγήθηκε με 10-11, ύστερα από επίθεση της Γενιτσαρίδη που πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (11-11), όμως ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε ξανά με +2, φτάνοντας στο 11-13 και στο ματς μπολ με 12-14, από σερβίς της Γιώτα που κατέληξε στο φιλέ, για να ακολουθήσει το 12-15, που έφερε την ολική ανατροπή.

Τα σετ 2-3 (σε 117'): 25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15