Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2: Η καρδιά του πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 στο Ρέντη - Έδειξε χαρακτήρα η ομάδα του Πειραιά στο τάι-μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που διεξήχθη στο Ρέντη καθώς επικράτησε με 3-2 σετ (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-9) και έκανε το «2Χ2» στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0 στα σετ, στη συνέχεια χαλάρωσε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί μίλησε η καρδιά και ο χαρακτήρας του πρωταθλητή καθώς ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του πήγε στο 15-9 και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, το ανέτρεψε και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4 και 2-6, για να μειώσει σε 4-6 με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Κλάριτς και επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια δέχθηκε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-9 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Σπύρος Σαραντίτης. Ακολούθησε το 6-12 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με τον Ολυμπιακό να μειώνει με 3-0 σερί και άσσο της Χριστόδουλου σε 9-12 και μετά το 9-13, οι «ερυθρόλευκες» με νέο 3-0 σερί, μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά για το 12-13 με την Κλάριτς.

Την «ερυθρόλευκη» αντίδραση συνέχισε η Σάσκια Χίπε η οποία ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 13-13, διευρύνοντας στο 4-0 το σερί του Ολυμπιακού. Ό ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 13-14, όμως οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν άμεσα με τη Γιώτα (14-14) και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά από επίθεση τους Κούμπουρα που πέρασε άουτ (15-14). Με τρεις επιθέσεις της Κάρλα Κλάριτς ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά στο 16-15, στο 17-16 και ξέφυγε με +2 στο 18-16, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ από πλευράς φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια λειτούργησε το «ερυθρόλευκο» μπλοκ με τη Χριστοδούλου να σταματάει την Πότοκαρ για το 19-16 και ύστερα από επίθεση της Πολυνοπούλου σε πρώτο χρόνο που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-16, τρέχοντας ένα νέο 4-0 σερί μετά το 16-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε μειώνοντας σε 20-19, όμως ο Θρύλος είχε και πάλι τη λύση, αφού με ένα γρήγορο σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων και πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα έφτασε στο σετ μπολ με 24-19 και πήρε το σετ με την Σκοτ να σημειώνει το 25-20.

Κυριάρχησε και 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-3, αλλά ισοφάρισε άμεσα με την Χριστοδούλου να πετυχαίνει το 3-3 με πανέξυπνο πόντο και την Αργυρίου να γράφει το 4-3 δίνοντας το προβάδισμα. Το σερί των «ερυθρόλευκων» μετά το 1-3, συνεχίστηκε αφού ακολούθησε επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων για το +2 υπέρ του Ολυμπιακού στο 5-3. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4, όμως η Κλάριτς με εξαιρετική επίθεση και άσσο ανέβασε τη διαφορά στο +3 (7-4) για πρώτη φορά στο 2ο σετ και η Σκοτ σημείωσε το 8-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-7 και 11-9, όμως ο Θρύλος απάντησε ξανά με δυναμικό τρόπο. Η Χίπε αρχικά επανέφερε το +3 στο 12-9 και η Σκοτ με δυο διαδοχικούς άσσους διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμα για το 14-9. Από νέο άσσο της Γιώτα αυτή τη φορά (16-10) και πόντο της Χίπε ο Ολυμπιακός απέκτησε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων στο 17-10, στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο σετ. Η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη η οποία διατηρούσε διαφορές ασφαλείας (20-12, 22-13). Μετά το 22-13, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-17, αλλά η Στέλλα Χριστοδούλου σταμάτησε το σερί τους δίνοντας το 23ο πόντο. Η Σάσκια Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-18 και μετά από λάθος των φιλοξενούμενων ο Θρύλος πήρε με 25-18 για το 2-0!

Χαλάρωσε και μείωσαν οι φιλοξενούμενες

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» και οδηγούσαν στο σκορ (5-9, 7-12, 7-15). Η εικόνα δεν άλλαξε στην εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 25-10 και να μειώνει σε 2-1 στα σετ.

Ισοφάριση και τάι μπρεικ

Με σημάδια χαλαρότητας από πλευράς Ολυμπιακού, ξεκίνησε και το 4ο σετ, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 0-4 και στο Σπύρο Σαραντίτη το λόγο για να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 3-5, όμως οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους, αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά στο 4-9, με τη Γιώτα να μειώνει σε 7-9. Ακολούθησε το 7-11 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να μειώνει εκ νέου σε 9-11, με επιθέσεις της Σκοτ και της Χίπε αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 10-14. Με δυο διαδοχικούς άσσους η Φερονίκη Ζιώγα μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (13-14), ο ΠΑΟΚ πήρε τον ποντο για το 13-15 και η Κλάριτς σημείωσε το 14-15. Η Κούμπουρα στη συνέχεια επανέφερε το +2 υπέρ των φιλοξενούμενων (14-16), η Χίπε μείωσε σε 15-16, αλλά δυο διαδοχικοί πόντοι διαμόρφωσαν το 15-18. Ο Ολυμπιακός πλησίασε τρεις φορές στον πόντο (17-18, 18-19) και κατάφερε να ισοφαρίσει την τρίτη (19-20) με μπλοκ της Γιώτα στην Κούμπουρα για το 20-20, με τις φιλοξενούμενες να ανακτούν το προβάδισμα και τη διαφορά του +2 (20-22). Στο σημείο αυτό, δυο λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις έδωσαν στον ΠΑΟΚ 2 πόντους με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 21-25 για το 2-2 στα σετ, το οποίο οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Χαρακτήρας και καρδιά πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ αποφασιστικά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 4-0 κ χάρη σε άσσο της Σκοτ, παράβαση στο φιλέ της Μερτέκη, μπλοκ της Γιώτα στην Κούμπουρα και νέο μπλοκ της Χίπε στη Μερτέκη! Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-2, αλλά η Χίπε έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το 5-2 με επίθεση στην ευθεία. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 5-3, αλλά από σερβίς άουτ της Κούμπουρα προήλθε το 6-3 και με άσσο της Χίπε ο Θρύλος επανέφερε την διαφορά στο +4 για το 7-3. Η Μερτέκη μείωσε σε 7-4, όμως η Κλάριτς έδωσε τον 8ο πόντο στην αλλαγή των τερέν και η Σκοτ με ωραία επίθεση για πρώτη φορά τη διαφορά του +5 στο τάι μπρέικ, πετυχαίνοντας το 9-4. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-6, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και έφτασε στο 10-6 και στο 11-6 με τον τρίτο άσσο της Φερονίκης Ζιώγα. Η Χίπε έγραψε το 12-7 και το 13-7, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 13-9 αλλά η Σκοτ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε στο πρώτο ματς μπολ στο 14-9. Η ίδια με εξαιρετική πάιπ πέτυχε το 15-9 και χάρισε τη νίκη στο Θρύλο!

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20 (26’), 25-18 (25’), 10-25 (20’), 21-25 (30’)