Volley League Ανδρών: Ιστορική νίκη για ΟΦΗ επί του Παμβοχαϊκού!

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του πέτυχε στη Volley League Ανδρών ο ΟΦΗ, καθώς τη Δευτέρα (18/11) επιβλήθηκε του Παμβοχαϊκού.

Την πρώτη του νίκη στην Volley League πανηγύρισε μπροστά στο κοινό του ο ΟΦΗ σε αγώνα με τον Παμβοχαϊκό που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Mε πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ τον Μίλος Τσούλαφιτς που σημείωσε 24 πόντους ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-0 και πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα προσπερνώντας στη βαθμολογία την ομάδα του Βραχατίου που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Παναγιώτη Παπαδόπουλο.

Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Ηρακλή Παπαδόπουλου προηγήθηκε 21-20 όμως ο ΟΦΗ βρήκε τις λύσεις και με αντεπίθεση πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 2-0. Εύκολη ήταν η επικράτηση των κρητικών στο 1ο και κυρίως στο 3ο σετ φτάνοντας απροβλημάτιστα στη πρώτη νίκη.

Mετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις και το 7-7 ο ΟΦΗ με το σερβίς του Τσούλαφιτς και την επίθεση του Ρουμελιωτάκη ξέφυγε 8-7 και με τον Καρατζά έκανε το 11-8. Με σερί 4-0 χάρις τις επιθέσεις Τσούλαφιτς, Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ έκανε το 17-11 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ για το 25-19 που έγινε με επίθεση του Τσέλιου.

Ο ΟΦΗ πήρε μεγάλο προβάδισμα στο 2ο σετ με 6-2 ύστερα από προσωπικούς πόντους του Ρουμελιωτάκη. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι το 14-10. Ο Κωτσάκης που έκανε φιλότιμη προσπάθεια για να καλύψει το κενό του Παναγιώτη Παπαδόπουλου μείωσε και ο Λάνγκστον με τον Κανέλλο και τον Ηρακλή Παπαδόπουλο ισοφάρισαν 15-15 βάζοντας τον Παμβοχαϊκό στο παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ξέφυγε 20-18 με το σερβίς του Στοροζίλοφ και την επίθεση του Ρουμελιωτάκη, αλλά ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ και επίθεση του Λάνγκστον αλλά και επίθεση του Ηρακλή Παπαδόπουλου πέρασε πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 21-20. Ο Κωτσάκης έχασε το σερβίς (21-21), ο Ηρακλής Παπαδόπουλος κάρφωσε άουτ και ο ΟΦΗ βρήκε εύκολους πόντους. Η επίθεση και ο άσσος από τον Τσούλαφιτς στον Αχιλλεόπουλο έκαναν το 24-22, ο Λάππας μείωσε και ο Στοροζίλοφ έκλεισε το σετ 25-23.

Η απώλεια του 2ου σετ έφερε απογοήτευση στον Παμβοχαϊκό που έτσι και αλλιώς δεν είχε λύσεις στον πάγκο και ο ΟΦΗ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με σερί του Τσέλιου που πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους ο ΟΦΗ ξέφυγε 16-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας αφού μέχρι το τέλος διατηρήθηκε η διαφορά.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Κόκκας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.