Άνετα ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με την Κηφισιά

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς και τη Δευτέρα σφραγίζουν το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-23) της Κηφισιάς και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Τη Δευτέρα στις 18:00 στο κλειστό της Ηλιούπολης οι Πειραιώτες θέλουν να σημειώσουν την τρίτη τους νίκη και να σφραγίσουν το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος. Στο δεύτερο ματς με την Κηφισιά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με και με το γρήγορο 4-0, ανάγκασε τον τεχνικό της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό πηγαίνοντας με +6 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Με νέο 4-0 σερί ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 9-4 σε 13-4 στο σημείο κατά το οποίο είχε επιβάλει πλήρως την κυριαρχία του και πήγε με 16-7 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από πρώτο χρόνο του Μπέμε. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έφτασαν στο 23-14 αλλά δέχθηκαν ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσε η Κηφισιά σε 23-18. Παρ’ όλα αυτά έφτασαν εύκολα στο 25-20 με το οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο σετ!

Το δεύτερο σετ, ήταν πιο ισορροπημένο και κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 8-8 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17-17. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμά δύο πόντων (19-17, 20-18) με τη φιλοξενούμενη ομάδα να μειώνει εκ νέου σε 20-19. Ο Οϊβάνεν επανέφερε το +2 πετυχαίνοντας το 21-19 και ο Πετρέας αύξησε τη διαφορά στους τρεις πόντους για το 22-19. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Αλεξίεφ σημείωσε το 23-19 και ο Ανδρεάδης με άσσο το 24-19 για το σετ μπολ υπέρ του Θρύλου. Οι Πειραιώτες πήραν και το δεύτερο σετ ξανά με 25-20 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ.

Έφτασε στη νίκη!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 3ο σετ και απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο πηγαίνοντας με +4 (8-4) μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα. Στη συνέχεια ωστόσο η Κηφισιά αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας αρχικά στο 9-10 και έπειτα στο 11-14 ενώ πήγε με αυτό το +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Η απάντηση του Ολυμπιακού έφερε την ισοφάριση σε 18-18 με τον Ζουπάνη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και πάλι στο σκορ και την Κηφισιά να προηγείται στο 19-20. Ο Ραουβέρντινκ ισοφάρισε εκ νέου σε 20-20 και ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 21-20. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ αύξησε τη διαφορά στο +2 για το 22-20 και διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 25-23 για την τελική επικράτηση!

Τα σετ: 3-0 σε 1.22’ 25-20 (25’), 25-20 (28’), 25-23(29’)