Volleyleague: Νίκη με ανατροπή για τον Παμβοχαϊκό επί της ΑΕΚ (3-2)

Ο Παμβοχαϊκός με ανατροπή κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ και να προσπεράσει εκ νέου το Φοίνικα Σύρου στη «μάχη» για την τετράδα.

Νίκη (3-2) με εντυπωσιακή ανατροπή σημείωσε ο Παμβοχαϊκός επί της ΑΕΚ στο Βραχάτι, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 18η ημέρα στην Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 0-2 σετ, αλλά με την είσοδο του Τσέλιου, την άνοδο του Αμπράο και τη σταθερότητα του Δημητριάδη κατόρθωσαν να πετύχουν την όγδοη νίκη τους σε 15 συναντήσεις. Ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 24 βαθμούς και προσπέρασε πάλι τον Φοίνικα Σύρου στη μάχη για μια θέση στην τετράδα, στην κανονική περίοδο.

Η Ένωση, στο ντεμπούτο του Άκη Φλαούνα στον πάγκο της, κατάφερε να έχει όφελος ενός βαθμού και ταυτόχρονα έδειξε σημεία ανάκαμψης στην ψυχολογία και στην αγωνιστική διάθεση, αλλά τα πολλά λάθη στο σερβίς και η έλλειψη διάρκειας στην επίθεση δεν επέτρεψαν στους «κιτρινόμαυρους» να φτάσουν ως το τέλος.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ προηγήθηκε 9-8. Ο Ολιβέιρα ισοφάρισε σε 9-9 και ο Γκλαντσόουν, που πήγε στο σερβίς, πήρε δύο άσσους, ενώ ο Παπαδόπουλος έκανε λάθος και με συνολικό σερί 4-0 το σκορ εκτοξεύτηκε στο 12-9, για να τελειώσει το παιχνίδι με επίθεση του Τσέλιου και άουτ του Παπαδόπουλου.

Τα σετ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλοκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 9π. (4/5επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (14/44επ.), Στοΐλοβιτς 22 (21/46, 1 άσσος, 64%υπ., 43%αρ.), Κανέλλος 13 (8/14, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιμπραχίμοφ 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς ( λ. 29%υπ., 11%αρ.), Κρέτσης, Τζιουμάκας 2 (2/3επ.), Λάππας 2 (2/10επ.).

1. Ολυμπιακός (44-14) 40 - σε 15 αγώνες
2. ΠΑΟΚ (39-15) 35 - σε 15 αγώνες
3. ΠΑΟ (32-21) 27 - σε 14 αγώνες
4. Παμβοχαϊκός (29-28) 24 -σε 15 αγώνες
5. Φοίνικας Σ. (32-28) 23 -σε 14 αγώνες