Να ποια ρεκόρ κυνηγάει ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΟ (20:00)

Ο αποψινός (20:00) αγώνας Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός μπορεί να γράψει ιστορία με νίκη του γηπεδούχου, γιατί θα τερματίσει αήττητος και θα έχει την καλύτερη συγκομιδή πόντων (64) , αλλά και χαμένων σετ (11 είναι το ρεκόρ)  στην ιστορία του ελληνικού βολεί.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας η οποία ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ και θέλει το 22 στα 22. Παράλληλα θέλουν να διευρύνουν στο 25-1 το σερί νικών στις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό (σε όλες τις διοργανώσεις) που «τρέχει» από τις 8 Μαΐου 2010 και στο 36-0 αυτών των διαδοχικών νικών σε βάρος των «πράσινων» σε επίπεδο Ερασιτέχνη.

Αν ο Ολυμπιακός κερδίσει 3-0, 3-1 τον Παναθηναϊκό

1. Θα ισοφαρίσει την επίδοση του αήττητου στην κανονική περίοδο που έχει ο Ηρακλής.

2. Θα σπάσει το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής που είναι 63 βαθμοί και κατέχουν από κοινού ο Ηρακλής (τη σεζόν 2004-05) και ο Παναθηναϊκός (τη σεζόν 2006-07).

3. Θα σπάσει το ρεκόρ των χαμένων σετ μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής. To ρεκόρ είναι 11 χαμένα σετ σε 22 αγώνες το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05. Ο Παναθηναϊκός είχε 12 χαμένα σετ σε 22 αγώνες τη σεζόν 2006-07.

Ταυτοχρονα θα κυνηγήσει το σερί αήττητων αγώνων στο πρωτάθλημα που είναι 32-0 και το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05 και μία αγωνιστική από τη σεζόν 2005-06.

Από το 2001 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στην Volley League (τρίποντο στη νίκη με 3-0 και 3-1 σετ, δίποντο στη νίκη με 3-2 σετ και έναν πόντο στην ήττα με 3-2 στ) μόνο ο Ηρακλής έχει καταφέρει να ολοκληρώσει αήττητος όχι μόνο την κανονική περίοδο των 22 αγωνιστικών αλλά επίσης την Β΄ φάση και την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ηταν η σεζόν 2004-05 όπου ο Ηρακλής τερμάτισε αήττητος σε 22 αγώνες της κανονικής περιόδου, συν τους 6 αγώνες της Β΄ φάσης (που ειδικά για εκείνη τη σεζόν είχε γίνει σε όμιλο των τεσσάρων πρώτων ομάδων της κανονικής περιόδου) συν τους τρεις τελικούς με τον Ολυμπιακό. Συνολικά ο Ηρακλής έγραψε 31 αγώνες αήττητος στην ίδια σεζόν. Ο Ηρακλής γνώρισε ήττα στην 2η αγωνιστική της σεζόν 2005-06 (από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-1) συνεπώς το συνολικό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα έφτασε στο 32-0.

Στον αντίποδα, το αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής πόντων μετά την 22η αγωνιστική (με το νέο σύστημα) το έχει η Ολυμπιάδα Πατρών που συγκέντρωσε 4 βαθμούς της σεζόν 2002-03 και υποβιβάστηκε. Το … διεκδικεί μια άλλη πατρινή ομάδα, η Παναχαϊκή, που έχει μόλις 2 βαθμούς.