Ο Παναθηναϊκός πέρασε 3-0 σετ από το Βραχάτι (βαθμολογία)

Την νίκη με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο Κλειστό της Βόχας κόντρα στον Παμβοχαϊκό για την όγδοη αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε από το ξεκίνημα με σκοπό να χαλάσει την υποδοχή του αντίπαλου. Η διαφορά των έξι πόντων (8-14) έδωσε στους «πράσινους» το δικαίωμα να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 21-25.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και στο δεύτερο σετ με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας ένα σερί του Πανταλέοντα από την γραμμή του σερβίς. Παρά την πολύ καλή απόδοση του Ροδρίγο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά στο σκορ και πήρε το σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι. Η αντεπίθεση όμως των «πρασίνων» διαμόρφωσε το 20-25. Με τη νίκη αυτή έφτασαν τον Ηρακλή στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 20-25)

Γ.Α.Σ. ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Ολιβέιρα 16 (16/30 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Γκλάντστοουν 5 (5/9 επ.), Ρουμελιώτης 4 (4/14 επ.), Τουρνάκης 1 (1/3 επ.), Ροντρίγκο 11 (11/21 επ., 69% υπ. - 44% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 1 (1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 14 (13/28 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 15% υπ. - 15% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 29% άριστες), Γαλιώτος.