Πήγασος - ΠΑΟΚ 0-3: Πέρασε άνετα από την Πολίχνη

Την ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε 3-0 σετ του Πήγασου στην Πολίχνη για τη 14η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Φορμαρισμένος είναι ο ΠΑΟΚ και το απέδειξε στην Πολίχνη, καθώς επικράτησε 3-0 του τοπικού Πήγασου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών. Έτσι, ο «Δικέφαλος» παρέμεινε στην 3η θέση με 22 βαθμούς, ενώ στους 10 έμειναν οι γηπεδούχοι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα με 4-8 και και 11-13, με τους γηπεδούχους όμως να κάνουν σερί και να προσπερνούν με 14-13. Ο Δικέφαλος πάτησε εκ νέου το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με 21-23 και μετά από επίθεση του Φαν Χάρντερεν έκανε το 0-1 με 23-25.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 10-11. Εκεί, ο υπερπρωταθλητής έκανε σερί και ξέφυγε με 11-16, βάζοντας τις βάσεις για το 0-2. Αυτό, ήρθε με 17-25 και έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στους ασπρόμαυρους.

Και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε απόσταση από τον Πήγασο με +6 (5-11). Με πάθος και αυταπάρνηση οι γηπεδούχοι καράφεραν να πιάσουν τον αντίπαλο στους 19, κάνοντας το σετ ντέρμπι. Εκεί ανέλαβε δράση ο Ντεν Ντρις ο οποίος με επίθεση και άσσο έκανε το 20-23, για να τελειώσουν οι φιλοξενούμενοι την δουλειά με μπλοκ του Λινάρδου κάνοντας το 21-25 και το 0-3.

Τα σετ: 23-25, 17-25, 21-25