Πήγασος Πολίχνης - Φοίνικας Σύρου 3-1: Άλμα παραμονής!

Ο Πήγασος επικράτησε 3-1 σετ σε ένα σπουδαίο παιχνίδι του Φοίνικα Σύρου, τον προσπέρασε στη βαθμολογία και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2024 για τον Πήγασο Πολίχνης και αυτό γιατί κατάφερε να λυγίσει με 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο τελευταίο ματς της 10ης αγωνιστικής της Volley League και να τον προσπεράσει βαθμολογικά.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 5η θέση με 10 βαθμούς, αφήνοντας τους νησιώτες με 8 βαθμούς στις επικίνδυνες θέσεις.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπό και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και έκαναν το 1-0 με 35-33.

Στο δεύτερο σετ ήταν ο Φοίνικας αυτός που προηγήθηκε (3-7 και 9-14), αλλά γρήγορα ο Πήγασος ισοφάρισε σε 15-15, στη συνέχεια πέρασε μπροστά και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και ξέφυγαν από πολύ νωρίς σκορ. Έχοντας «χτίσει» μια μεγάλη διαφορά, έφτασαν εύκολα στο 25-16 και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Το ίδιο δυναμικά συνέχισαν και στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Φοίνικα, που σε αρκετές περιπτώσεις έφτασαν τη διαφορά τους στο +3, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και έφτασε στη νίκη με 26-24 για το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (35-33, 25-23, 16-25, 26-24)

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπαλά.